Petrol
112.36
-0.08%
Euro
17.4313
0.25%
Dolar
16.673
0.21%
Altın
976.41
0.35%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
327.775
-2.50%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Halep’in batısı muhaliflere geçti

  Suriye’de muhalifler, Halep’in Han el-Assal bölgesinin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.
  • 24.07.2013 - 12:06
  Halep’in batısı muhaliflere geçti

  Halep’in batısı muhaliflere geçti #1

  Esad güçlerinin bölgedeki son kalesinin de alındığını söyleyen muhalifler, böylece kentin batısının tamamen Özgür Suriye Ordusu'nun denetimine geçtiğini iddia etti. Muhalifler tarafından yapılan açıklamada, Özgür Suriye Ordusu'nun Esad güçleri, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah militanlarına karşı bölgede kesin bir zafer kazandığı belirtildi. Açıklamada, "Halep'in batısındaki giriş noktasını özgürleştirmeyi başardık" denildi. Açıklamada ayrıca, "Han el-Assal'ın tamamen özgürlüğüne kavuştuğunu söyleyebiliriz, böylece batı bölgesinin tüm kontrolü elimize geçmiş oldu" ifadeleri kullanıldı.

  2 KÖYDE DAHA KONTROLÜ ELE GEÇİRDİLER

  İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, muhaliflerin ayrıca pazartesi günü Halep'in güneydoğusundaki Übeyda ve Hacire köylerinde de kontrolü ele geçirdiğini bildirdi. Suriye hükümeti ve muhalifler, Han el-Assal'da en az 25 kişinin hayatını kaybettiği çatışmalar sırasında birbirlerini kimyasal silah kullanmakla suçluyor.

  13 FARKLI KİMYASAL SİLAH SALDIRI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Birleşmiş Milletler'in Ortadoğu barış sürecisindeki temsilcisi Robert Serry ise dün yaptığı açıklamada, Suriye'de 13 farklı kimyasal silah saldırısı gerçekleştirildiği yönünde bilgiye sahip olduklarını söyledi.

  80 MUHALİF SERBEST BIRAKILDI

  Bu arada Halep'in merkezinde bir hapishanede tutulan 80 muhalif, Suriye Kızılhaçı aracılığıyla Esad güçleri ile yapılan anlaşma çerçevesinde serbest bırakıldı. Anlaşmaya göre hükümet güçlerinin kontrolü altındaki bir bölgeyi ablukaya alan Ahrar el-Şam grubu, esirlerin serbest bırakılması karşılığında rejim askerlerine gıda sevkiyatı yapılmasına izin verecek. Anlaşma, rejim güçleri ile muhalifler arasında nadir görülen iyi niyet jestlerinden biri olarak görülüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir