Euro
15.3629
0.19%
Dolar
13.4498
0.09%
Altın
787.9040
0.23%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
574.599
-1.36%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C

  Halep'in yüzde 70'i muhaliflerin eline mi geçti

  Özgür Suriye Ordusu komutanı düzenlediği basın toplantısında çarpıcı iddialar ortaya attı.
  • 22.08.2012 - 11:48
  Halep'in yüzde 70'i muhaliflerin eline mi geçti

  Halep in yüzde 70 i muhaliflerin eline mi geçti #1

  ÖSO Tevhid Sancağı Tugayı komutanlarından Abdulkadir es-Salah, Salah, ÖSO'nun insan haklarına saygı temelinde din ve mezhep ayrımı gözetmeden şehirde güvenliği sağladığı, geçmişte yaşanan münferit şiddet eylemlerinin engellendiğini belirtti.

  ÖSO güçlerinin şehirde yaşanan hırsızlık, gasp ve cinayetleri büyük oranda engellediğini, bu suçlara karışan kişileri tutukladığını ileri süren Salah, ''Esed yönetiminin kara saldırısında başarısız olduğunu, şehre bu sebeple havadan saldırdığını'' söyledi. Yoğun hava saldırılarına rağmen Halep'teki egemenliklilerini koruduklarını, bilakis yeni bölgeleri ele geçirdiklerine dikkati çeken Salah, şehrin yüzde 70'ine hakim olduklarını iddia etti.

  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Esed güçleriyle yapılan çatışmaların ardından Halep'in yüzde 70'ine hakim olduklarını duyurdu. ÖSO Tevhid Sancağı Tugayı komutanlarından Abdulkadir es-Salah, Halep'teki güç dengesi ve son durum hakkında Halep'te basın toplantısı düzenledi.

  Halep haritası üzerinde ÖSO ve Esed güçlerinin hakim oldukları alanları gösteren ÖSO komutanı, Esed güçlerinin Halep Kalesi'nden bir koridor oluşturarak Halep'in kuzeybatısına tümüyle hakim olduğunu belirtti.

  TAMAMIYLA ÖSO'NUN KONTROLÜNDE

  Kale çevresindeki eski şehir, şehrin orta ve güneyindeki Bustan'ul Kasr, Seyf'ud Devle, Fardus, Selahaddin, Hamdaniye, Sukkari ve Kadi Asker mahalleleri ile şehrin kuzey doğusundaki Hanunu, Haydariye ve Sahur mahallerinin tamamıyla ÖSO'nun kontrolünde olduğunu açıkladı.

  ESAD'IN GÜÇLERİ PROPAGANDA YAPTI

  Salah, Selahaddin'e operasyon düzenleyen Esed güçlerinin birkaç saatlik çatışmalar sonra geri çekildiğini, bu zaman zarfında ''Selahaddin'i ele geçirdik'' şeklinde propaganda yaptığını iddia etti. Salah, şehrin diğer bölgelerinde ise Esed güçlerinin ve ÖSO'nun zaman zaman kontrol noktaları kurduğu ancak her iki tarafın da tümüyle hakim olmadığını belirtti.


  Görüş Bildir