Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.201
0.08%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Hamas: İsrail'in ateşkesi bir oyun

  Hamas, Mısır'ın Gazze ve İsrail arasındaki ateşkes girişiminin kendilerini bağlamadığını açıklayarak, İsrail'in ateşkesi kabulünü, "oyun" olarak nitelendirdi.
  • 16.07.2014 - 04:16
  Hamas: İsrail'in ateşkesi bir oyun

  Hamas: İsrail in ateşkesi bir oyun #1

  AA muhabirine konuşan Hamas hareketi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun tek taraflı ateşkesi kabul ettiğini duyrması bir İsrail oyunudur, formaliteden başka bir şey değildir" dedi.

  İsrail'in ateşkes ilanının ardından saldırılarının devam ettiğini belirten Zuhri, ateşkes sonrası İsrail savaş uçaklarının saldırıları nedeniyle Gazze'de 5 kişinin hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

  "BİZ ZULME KARŞI SAVAŞIYORUZ"

  Mısır'ın ateşkes girişiminin Hamas'ı ya da Filistinli grupları bağlamadığını dile getiren Zuhri, "Ateşkes, direnişçilerin şartlarını karşılamıyor. Biz, Gazze'de ve tüm Filistin topraklarında Filistin halkının isteklerinin yerine getirilmesi, halka yapılan zulmün ortadan kalkması için savaşıyoruz" diye konuştu.

  Öte yandan, Hamas yöneticilerinden Muşir el-Mısri de "İsrail'in ateşkes şartlarını yerine getirmeye zorlanması için Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu uluslararası arabulucuların olması gerektiğini" ifade etti.

  "MISIR HAMAS İLE GÖRÜŞMEDİ"

  Mısır'ın Gazze ve İsrail arasındaki ateşkes girişiminin şeklen ve içerik olarak kabul edilemez olduğunu belirten Mısri, şunları söyledi:

  "Uluslararası taraflar, Hamas ile ateşkes konusunda telefon üzerinden irtibata geçti. Ancak Mısır, bu konuda Hamas ile iletişime geçmedi. Bunun yanında, ateşkes sağlanması için imzalanacak her hangi bir anlaşmada İsrail'i bağlayıcı garantiler verilmeli. Bu garantiler de arabulucular ile ilgilidir, arabulucular bunları taahhüt etmeli. Ateşkes için İsrail'in saldırılarının durdurulması, Gazze ambargosunun kaldırılması, Refah Sınır Kapısı'nın açılması, 'esir takası anlaşmasına bağlı kalınması gibi bazı şartlar olmalı. İsrail bu şartları yerine getirmedikçe ateşkes sağlanmayacak."

  Filistinli şehitlerinin kanının boşa gitmeyeceğini ifade eden Mısri, "Filistin direnişi uzun solukludur. İsrail'in, direniş iradesine boyun eğinceye kadar da devam edecek gücü vardır” diye konuştu.

  İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlatmasının ardından bir hafta süren saldırıların akabinde Mısır, dün "İsrail saldırılarındaki kayıpların önlenmesi ve akan kanın durdurulması" için taraflar arasında ateşkes girişiminde bulunduğunu ilan etmişti.

  Mısır'ın çağrısının ardından İsrail’de Başbakan Netanyahu başkanlığındaki güvenlik kabinesi, ateşkes girişimini kabul ettiği duyurmuştu.

  Sabah saatlerinde ateşkes önerisini kabul ettiğini açıklayan İsrail, öğleden sonra Hamas'ın füze atmaya devam ettiğini ileri sürerek, askeri operasyonların yeniden başlatıldığını bildirmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir