Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
423.707
-1.79%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Haşimi'nin ölüm timi Türkiye'de eğitildi

  ABD'nin tohumunu ektiği Şii-Sünni savaşı, işgalin sona ermesinin ardından yüzünü gösterdi.
  • 21.12.2011 - 07:50
  Haşimi'nin ölüm timi Türkiye'de eğitildi

  Haşimi nin ölüm timi Türkiye de eğitildi #1

  Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı El Haşimi, Şii yetkilileri öldüren vurucu timi yönetmekle suçlanıyor. Timden bir koruma, Türkiye'de 25 gün eğitim gördüğünü iddia etti

  7 KORUMASI TUTUKLANDI

  ABD'nin 9 yıllık Irak işgalinin yol açtığı mezhep savaşı, çekilmesinin hemen ardından ülkeyi uçurumun eşiğine getirdi. Irak Yüksek Yargı Konseyi, Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında, Şii Başbakan Nuri El Maliki'nin de aralarında bulunduğu liderlere suikast düzenleme girişimine liderlik etmek suçlamasıyla tutuklama kararı çıkardı. Kuzey Irak'a gitmeye hazırlanırken seferden men edilen El Haşimi daha sonra Süleymaniye'ye geçebildi. 'Şii yetkilileri öldüren vurucu timi yönetmek'le suçlanan El Haşimi'nin aralarında damadının bulunduğu 7 koruması tutuklandı. 28 Kasım'da Irak Meclisi'nde El Maliki'yi hedef alan bombalı saldırının arkasında korumalardan oluşan bu timin bulunduğu iddia ediliyor.

  İLK EYLEM 2008'DE

  Haşimi'nin Bağdat'taki evine önceki akşam baskın düzenlendi. Gece 01:30'a kadar süren baskında kapılar kırıldı ve bilgisayarlar alındı. Irak İçişleri Bakanlığı önceki akşam, tutuklanan korumaların itiraf görüntülerini yayınladı. İtirafta bulunan korumalardan Ahmed El Cuburi, düzenledikleri eylemlerde hükümet yetkililerini, korumalarını, askeri araçları, polis subaylarını hedef aldıklarını söyledi. Bedir Örgütü Başkanı ve şimdi Ulaştırma Bakanı olan Hadi El Amiri'nin konvoyu dahil çok sayıda bombalı ve silahlı saldırı düzenlediklerini belirten El Cuburi, ilk eylemi 2008'de yaptıklarını söyledi.

  EYLEME KATILAN HER ŞAHSA 3 BİN DOLAR

  Türkiye'de 25 gün eğitim aldığını ileri süren El Cuburi, kendilerine talimatın direkt El Haşimi'nin sekreteri Ahmed Kahtan tarafından verildiğini, eylemde kullandıkları bombalarla susturucu takılmış silahların Ahmed Kahtan tarafından temin edildiğini ve düzenledikleri ilk eylemden sonra Tarık El Haşimi'nin eyleme katılan her şahsa 3 bin dolar verdiğini iddia etti. El Haşimi'nin eylemlerde kendilerine çok güvendiğini dile getiren Cuburi, eylemlere devam etmeleri için El Haşimi'nin 2009'dan beri kendisini ve ailesini tehdit ettiğini ileri sürdü.

  BARZANİ'DEN ACİL ULUSAL KONFERANS ÇAĞRISI

  Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani, Irak'taki siyasi hayatın tehlikede olduğunu belirterek acil ulusal konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu. Barzani, El Haşimi, Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Hdayir El Huzai ve Erbil'e gitmeye çalıştığı sırada Irak Başbakan Yardımcısı Salih El Mutlak ile Maliye Bakanı Rafi El İsavi'nin Uluslararası Bağdat Havaalanı'nda güvenlik güçleri tarafından sıkıştırılıp bazı korumalarının tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Tarık El Haşimi, Salih El Mutlak, Rafi El İsavi'nin El Irakiye Listesi üyesi olmaları dikkati çekti. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Sünni yardımcısı Salih El Mutlak'ın kendisini diktatör olarak nitelendirmesinin ardından parlamentodan El Mutlak'a desteğini çekmesini istemişti. Eski Başbakan İyad Allavi'nin lideri olduğu Sünni Irakiye bloku da El Maliki'yi karar alma konusunda tekelleşmeyle suçlayarak, parlamentoyu terk etmişti. Allavi, ülkeyi belirsizliğe sürükleyen yönetilme şekline karşı sessiz kalamayacaklarını söyleşmişti.

  HAŞİMİ KUZEY IRAK'TA

  Evine yönelik gece baskını sonrasında Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi arayan ve önceki gün havaalanındaki engellemeye rağmen Süleymaniye'ye ve oradan da Erbil'e geçen El Haşimi dün düzenlediği basın toplantısında söz konusu iddiaları reddetti. El Haşimi, Savunma Bakanlığı'na bağlı istihbarat biriminin 54. Tümeni tarafından yapılan soruşturmayla ilgili şüpheleri bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak dokunulmazlığı bulunmayan El Haşimi, Irak Yüksek Yargı Konseyi'nden tam zamanlı soruşturma istedi. Siyasi itibarını düşürmek ve kendisi zor durumda bırakmak istediklerini belirten El Haşimi, adaletin güvence altına alınması için davanın, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetiminin kontrolündeki mahkemelere taşınmasını istedi. Suçlamaların 2006 ve 2007 yıllarına ait olduğunu söyleyen El Haşimi, 'Yargı neden bu zamana kadar sustu. Neden ABD güçlerinin ülkeden ayrıldığı sırada bu suçlamalar yöneltildi' diye konuştu. El Haşimi, yaşanan durumun insan hakları açısından Irak'a kara bir leke sürdüğünü belirtirken, Bağdat'a dönüp dönmeyeceği yönündeki soruya, 'Evimde durum normale döndüğü zaman görevimin başına döneceğim' yanıtını verdi. Tarık El Haşimi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'a demokrasinin geldiği yönündeki açıklamasına atıfta bulunarak, 'Ben Cumhurbaşkanı yardımcısıyım, evim kuşatma altında. Ben bir şey yapamıyorsam demokrasi nerededir?' dedi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı, sergilemiş oldukları tutumdan dolayı Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'ye ve Cumhurbaşkanı Talabani'ye minnettar olduğunu sözlerine ekledi.

  Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, tutuklama kararından ötürü şaşkınlık duyduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, tutuklama kararının 'beklenmedik' bir karar olduğu belirtilerek, meseleyle sessizce ilgilenmek gerektiği kaydedildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir