Petrol
115
0.67%
Euro
16.66
2.56%
Dolar
15.77
1.46%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2409
0.76%
Bitcoin
482.573
2.52%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Haydar Abadi'den Türkiye PKK'ya saldırmasın uyarısı

  Irak hükümetinin lideri Haydar Abadi, Türkiye'nin PKK'ya saldırmaması gerektiğini söyledi.
  • 20.10.2014 - 10:54
  Haydar Abadi'den Türkiye PKK'ya saldırmasın uyarısı

  abadi

  Irak'ta Türkiye ile gerilim yaşayan Maliki'nin Başbakanlık görevinden ayrılmasının ardından kurulan ulusal birlik hükümetinin yeni lideri Haydar Abadi,  Ankara'yı PKK konusunda kızdıracak açıklamalarda bulundu.

  ''TÜRKİYE PKK SALDIRILARINA SON VERSİN''

  Abadi, Irak Parlamentosu'nda milletvekillerine ülkede son dönemde yaşanan IŞİD tehdidi konusunda yaptığı konuşmada Türkiye'den PKK'ya yönelik Irak sınırlarındaki saldırılarına son vermesini istediğini belirtti. Abadi, Ankara'nın yeni Irak hükümetinden PKK'ya karşı saldırılara izin verme ve PKK'nın Irak topraklarından çıkarılması talebinde bulunduğunu iddia etti. Ancak Irak Başbakanı, bu talebi reddettiklerini belirterek, "Biz biliyoruz ki PKK teröre ve IŞİD teröristlerine karşı savaşıyor ve terörün ortaya çıkmasına karşı olumlu rolü var" ifadesini kullandı.

  ''PKK'YA OPERASYON YAPILMASIN''

  Rudaw ajansının verdiği bilgiye göre Abadi aynı zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek PKK'ya yönelik Irak sınırlarında operasyon yapılmamasını istedi. Abadi meclisteki konuşmasında da bu konuşmaya değinerek, "PKK şimdi bizimle birlikte terörist örgütlere karşı savaşıyor. Türkiye'den Irak sınırında PKK'ya yönelik saldırılarını durdurmalarını istedik. Biz bu konuyu daha önce de telefon yolu ile Türkiye Başbakanı ile konuştuk" ifadesini kullandı.

  "PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARTILACAK"

  Abadi'nin konuşması ardından İslami Birlik Partisi Yekgirtu milletvekili Musanna Emin, Irak hükümetinden PKK'yı "terörist örgütler" listesinden çıkarmasını istedi. Musanna, "PKK terörist bir örgüt değildir. Bu nedenle çaba göstermenizi istiyoruz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir