Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.091
-0.35%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Helal kesim yasağına karşı el ele

  Hollanda'da helal kesim yasağı, Yahudi ve Müslüman kesimi birleştirdi.
  • 12.12.2011 - 00:57
  Helal kesim yasağına karşı el ele

  Helal kesim yasağına karşı el ele #1

  Hollanda Meclisi'nin, Hıristiyan Demokratlar (CDA), Hıristiyan Birlik (CU) ve Hollanda Ortodoks Reform Partisi'nin (SGP) karşı çıktığı "Ritüel Et Kesimi (Helal Kesim) Yasağı"nı 30'a karşı 116 oyla kabul edilmesinin ardından gözler senatoya çevrildi. Helal kesim yasağı, yasaya karşı çıkan Yahudi ve Müslüman kesimi birleştirdi.

  Hollanda senatosunda 13 Aralık'ta görüşülen yasanın, 20 Aralık'ta 75 senatörün oylaması ile yasalaşması bekleniyor. İşçi Partisi (PvdA) Amsterdam yönetimi tarafından Calveıjn Koleji Konferansa salonunda Hollanda'da helal kesim yasağına karşı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya farklı partilerden siyasetçiler katıldı.

  "YASAĞA BİR MÜSLÜMAN KÖKENLİ SİYASETÇİ OLARAK KARŞIYIM"

  Konu ile ilgili olarak İşçi Partisi eyalet meclis üyesi Adnan Tekin, "Bu toplantı helal kesimle ilgili olarak Amsterdam İşçi Partisi West temsilciliği tarafından organize edildi. Hollanda'da yaşayan Müslümanlardan ve Yahudi cemaatinden bin kişi katıldı. Mecliste helal kesim yasağı onaylanmıştı. 13 Aralık salı günü senatoda görüşülüp 20 Aralık'ta da karara bağlanacak. İki siyasi partinin CDA ve PvdA Senatörleri Prof. Dr. Nıco Schrıjver ve Gerrit Terpstra bulundular. Burada senatörler vatandaşlardan fikir aldı. Ben bir Müslüman olarak helal kesimin yasaklanmasına karşıyım. Partime de Kuzey Hollanda Eyalet Meclis Üyesi olarak bunu da bildirdim. Bu yasanın çıkmasına Yahudi kökenliler de karşı çıkıyorlar. Bu yasa Yahudi ve Müslüman kesimi birleştirdi. İşçi Partisi 14 sandalye ile senatoda temsil ediliyor. Bu yasaya İşçi Partisi'nden Meclis oylamasında Metin Çelik'le birlikte iki milletvekili karşı çıkmışlardı. Bugünkü toplantı ile bu sayının artacağını tahmin ediyoruz." dedi.

  Müslümanlar ile Devlet Arası İletişim Organı (CMO) Müdürü Ebubekir Öztüre toplantıda şöyle konuştu: "İşçi Partisi'nin organizesi ile helal kesim konusunda bir toplantı düzenlendi. Amsterdam'da bu toplantıda çok olumlu bir hava oluştu. Bu yasanın çıkması ile ilgili anayasaya aykırılığı ortaya çıktı. Onun için bu tür toplantılar çok önemli. Senatörler halkın görüşünü alırken, biz de CMO olarak 10 sayfalık bir bildiriyi onlara sunduk.

  MÜSLÜMANLARIN ÇOKÇA YAŞADIĞI BAŞKA BİR AVRUPA ÜLKESİNDE BU YASAK YOK

  Son günlerde İşçi Partisi, Demokrat 66 Partisi ve Yeşil Sol Partilerine görüşlerini bildirmeleri gerekir. Halkın duyarlı olup mailler ile tepkilerini senatörlere bildirmeleri gerekiyor. Biz CMO olarak bu yasa ilgili durumları yakinen halkımıza ve Müslüman ve diğer din temsilcilerine iletmiştik. Bu yasa şayet geçer ise Hollanda'da helal kesim ile ilgili ciddi sıkıntılar ortaya çıkacak. Vatandaşın helal kesim etlerini başka ülkelerden almaya mecbur kalacaklar. Veya kaçak kesimler olabilir. Müslümanların çokça yaşadığı başka bir Avrupa ülkesinde bu yasak yok. Avrupa'da ilk yasak getiren ülke Hollanda olacak. Hollanda bu yasa ile diğer Avrupa ülkelerinin bir nevi deneme tahtası konumunda. Diğer Avrupa ülke siyasetçilerinin de gözleri de Hollanda'da bu yasanın geçip geçmeyeceğine bakıyor. Hollanda'yı model alacaklar. Bu yasak sadece helal kesim yasağı değil. Aynı zamanda Hollanda bu yasak ile din ve vicdan hürriyeti ciddi oranda kısıtlayan ilk ülke olacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir