Heniyye: Hamas Gazze'de devlet kurmak istemiyor

ismail heniyye

Heniyye, Gazze'de "Filistin Toprak Günü" dolayısıyla düzenlenen "9. Filistin'in Vazgeçilmezlerini Koruma Konferansı"nda, Filistin halkının, toprakları ve vazgeçilmezlerinden taviz vermeyeceğini, yalnızca Gazze'de bir devletin kurulması düşüncesini de kabul etmeyeceğini belirterek, Hamas'ın diğer Filistinli gruplarla Batı Şeria'da İsrail işgaline karşı bir intifada programını gerçekleştirmeye çalıştığını bildirdi.

Heniyye, "Hamas, Gazze Şeridi'nde devlet kurma hedefi peşinde değil, bilakis var olan gücüyle tarihi Filistin topraklarını İsrail işgalinden kurtarmaya çalışıyor" ifadesini kullandı.

Hamas olarak Gazze halkına destek çıkmaya, ablukayı kaldırmaya ve İsrail'in son saldırıları nedeniyle meydana gelen yıkımın onarılmasına çalıştıklarını söyleyen Heniyye, Filistin yönetimini de sorumluğunun farkında olmaya ve Filistin halkını ayrım yapmadan kucaklamaya davet etti.

Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde geçen Cumartesi günü  düzenlenen 26. Arap Birliği Zirvesi'nde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ile Hamas arasında uzun süreli bir ateşkes anlaşmasına varılması halinde Gazze Şeridi'nde bir devletin kurulmaması uyarısında bulunmuştu.

FİLİSTİN TOPRAK GÜNÜ

İsrail, 30 Mart 1976'da Filistinlilere ait yüzlerce dönüm araziye el koymuş, Filistin halkı, olayı protesto etmek için genel grev düzenlemiş, gösterilere katılanlara İsrail askerleri tarafından ateş açılması sonucu 6 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bu nedenle her yıl 30 Mart'ta ''Toprak Günü'' etkinlikleri düzenleyen Filistin halkının eylemi, İsrail işgaline karşı direnişin göstergesi olarak nitelendiriliyor.