Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Hindistan-Pakistan sınırında savaş alarmı

  Hindistan ile Pakistan askerlerinin tartışmalı Keşmir bölgesindeki Kontrol Hattı çevresinde silahlı çatışma..
  • 06.01.2013 - 12:08
  Hindistan-Pakistan sınırında savaş alarmı

  Hindistan-Pakistan sınırında savaş alarmı #1

  Pakistan ordusundan yapılan açıklamada Hindistan askerlerinin, Pakistan yönetimindeki Keşmir'in Hacı Pir bölgesinde bulunan bir ordu karakoluna baskın düzenlediği, bir askerin öldüğü bir askerin de yaralandığı belirtildi.

  Hindistan ordusundan yapılan açıklamada ise Pakistan'ın Hindistan'a ait askeri karakollar üzerine "kendiliğinden ateş açtığı" ifade edildi.

  DÜNYANIN EN TEHLİKELİ NOKTALARINDAN BİRİ

  Hindistan-Pakistan sınırı dünyanın en tehlikeli ve tansiyonu en yüksek noktalarından biri olarak biliniyor.

  Her iki ülke de Keşmir bölgesi üzerinde hak iddia ediyor ve bölge 60 yıldan fazladır çatışmalara sahne oluyor. Ancak can kaybına neden olan çatışmalar nadiren görülüyor.

  Bu çatışmanın bölgenin genelini kapsayabilecek yeni bir savaş ihtimali doğurmasından endişe ediliyor. Her iki ülkenin de elinde nükleer silahlar olması endişeleri daha da alevlendiriyor.

  SINIR KARAKOLUNA FİZİKSEL BASKIN

  Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, iki taraf arasında çatışmanın sürdüğü, Hindistan askerlerinin "Sawan Patra isimli sınır karakoluna fiziksel olarak baskın düzenlediği" belirtildi. Açıklamada ayrıca püskürtülen Hindistan askerlerinin kaçarken silahlarını geride bıraktığı ifade edildi.

  Hindistan ordu sözcüsü Albay Brijesh Pandey ise Associated Press'e yaptığı açıklamada, Pakistan askerlerinin Hindistan askeri birimlerine havan topları ve otomatik silahlarla ateş açtığını söyledi. Pandey, sivillere ait bir konutun yıkıldığını da sözlerine ekleyerek, "Biz sadece hafif silahlar kullandık. Bunun militanların geçişini sağlamayı kolaylaştırmak için bir çaba olduğuna inanıyoruz" dedi.

  Hacı Pir Geçidi, Keşmir'in Pakistan kontrolündeki şehri Muzafferabad ile Hindistan kontrolündeki şehri Srinagar'ın tam ortasında bulunuyor.

  Görüş Bildir