Euro
9.9901
0.18%
Dolar
8.4714
0.53%
Altın
483.91
-0.44%
Borsa
1.425
0.08%
Bitcoin
403.954
0.88%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Hindistan'da sendikalar genel grev kararı aldı

  Hindistan'daki greve, kamu ve özel sektörden milyonlarca çalışan destek veriyor
  • AA
  • 02.09.2015 - 12:29
  Hindistan'da sendikalar genel grev kararı aldı

  hindistan-grev

  YENİ DELHİ (AA) - Hindistan'da hükümetin iş kanununda yaptığı değişiklikleri protesto eden sendikalar, genel grev kararı aldı.

  Başbakan Narendra Modi hükümetinin yaptığı değişiklerin işverenin lehine, işçilerin aleyhine olduğunu savunan 10 sendika, ülke çapında kamu ve özel sektörde çalışan 150 milyon kişinin greve destek verdiğini açıkladı.

  Çalışma Bakanı Bandaru Dattatreya, "İşçilerimiz ve ulusumuzun çıkarları için sendikalardan grev kararından vazgeçmelerini istiyorum" diye konuştu.

  Dattatreya, grevin zorunlu hizmetleri etkilemeyeceğini söyledi.

  Hükümet ve işçi sendikaları arasında yapılan görüşmelerin grev kararına rağmen devam edeceğine dikkati çeken Dattatreya, işçilerin haklarının kendileri için öncelikli olduğunu kaydetti.

  Maden İşçileri Federasyonu Sekreteri Deepak Mishra, "Modi hükümetinin 16 aylık iktidarı, işçi sınıfı için büyük bir düş kırıklığı oldu. Kapitalistler, işçi sınıfını sömürüyor. Hükümet ise işçi sınıfına gerekli önemi vermiyor" dedi.

  Hindistan Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Tapan Sen, grev kararlarına ülke çapında destek verildiğini söyledi. Sen, "Toplumun hemen her kesiminin desteğini aldık. Hükümet, verdiği sözleri tutmayarak işçilere değer vermediğini göstermiş oldu" ifadesini kullandı.

  İktidardaki Halkın Partisi'ne destek veren Emekçi Sendika (BMS) ile İşçi Sendikaları Ön Cephesi (NFITU) greve katılmayacaklarını duyurdu. BMS, grev kararı alan sendikalara taleplerini yerine getirmesi için hükümete zaman tanımaları çağrısında bulundu.

  Sendikalar, hükümetin iş kanununda yaptığı, aralarında yatırımların azaltılmasının da bulunduğu değişikliklere karşı çıkıyor. Hükümete 12 maddelik talep listesi sunan sendikalar, daha önce bazı bakanlık yetkilileriyle toplantı yapmış ancak görüşmeler sonuç vermemişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir