Petrol
86.66
-0.07%
Euro
19.4362
0.20%
Dolar
18.6468
0.08%
Altın
1.06
0.04%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
325.087
3.93%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Hırvatistan Vukovar katliamı kurbanlarını andı

  Yugoslav askerler ve Sırp paramiliter birlikler tarafından 3 binden fazla insanın katledilmesinin 25. yılında tören düzenlendi.
  • AA
  • 18.11.2016 - 23:25
  Hırvatistan Vukovar katliamı kurbanlarını andı

  Vukovar'daki katliamda hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilen anıt mezarlıkta düzenlenen törene, ülkenin dört bir yanından ve yurt dışından gelen binlerce insan katıldı. Törende kurbanlar anısına mum yakılıp, dua edildi.

  Törene katılan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic, Meclis Başkanı Bozo Petrov ve Başbakan Andrej Plenkovic ile diğer üst düzey devlet yetkilileri, kurbanlar için yapılan anıta çelenk bırakıp saygı duruşunda bulundu.

  Hırvatistan Vukovar katliamı kurbanlarını andı #1

  Sırp askerlerin tanklarla girdiği ve 3 binden fazla kişinin katledildiği Vukovar'a adeta akın eden insanlar, savaş sırasında yaralananların tedavi edildiği Vukovar Devlet Hastanesi'nin bahçesinden anıt mezarlığa kadar yürüdü. Anıt mezarlığa yaklaşık 6 kilometre uzunluğunda insan kuyruğu oluştu.

  Törenler kapsamında ayrıca, Hırvatistan'daki en büyük toplu mezar olarak kabul edilen Ovcara'da da anma töreni düzenlendi.

  Hırvatistan Vukovar katliamı kurbanlarını andı #2

  KADIN ASKERLER, 24 YIL SONRA BULUŞTU

  Vukovar'ın 24 Ağustos-18 Kasım 1991 tarihleri arasında kuşatma altında kaldığı dönemde kenti savunan 400 kadar kadın askerden ikisi, İrena Djudjar ile Katica Bandov, 24 yıl aradan sonra ilk kez bugünkü anma törenlerinde buluştu.

  Vukovar'ın düşmesinden sonraki yıl birkaç kez görüşme imkanı bulduklarını ancak daha sonra kaderin kendilerini ayırdığını anlatan iki eski asker, duygusal anlar yaşadı.

  Hırvatistan Vukovar katliamı kurbanlarını andı #3

  "BAZI TRAJEDİLERİ SİLMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

  Hırvatistan Meclis Başkanı Bozo Petrov, burada yaptığı açıklamada, Vukovar'da yaşananları asla unutmayacaklarını vurgulayarak, kuşatmaya maruz kalan Vukovar'a ve Vukovarlılara desteklerinin süreceğini söyledi.

  "Bazı trajedileri silmek mümkün değildir." diyen Petrov, şu ifadeleri kullandı:

  "Zira günahsız insanların zalimce alınan canları söz konusu. Vukovar için yapabileceğimiz, kentin tadilatı ve tekrar mutlu ailelerin yuvası olması için desteğimizi esirgememek. Şehrin simgesi su kulesinin tadilatıyla içimizde nefrete yer olmadığı, tekrar refah ve barışı sağlama isteğimiz olduğu mesajını vermek istiyoruz."

  Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995 yılından yaşanan ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin katledildiği soykırımın ardından, eski Yugoslavya topraklarında yapılan en büyük katliamlardan biri olarak kabul edilen Vukovar'daki anma törenine Srebrenitsalı kurban yakınları da katıldı.

  Hırvatistan Vukovar katliamı kurbanlarını andı #4

  VUKOVAR KATLİAMI

  Hırvatistan'ın, Haziran 1991'de Yugoslavya'dan ayrıldığını açıklamasının ardından başlayan savaştaki en büyük ve kanlı çatışmaların yaşandığı Vukovar'daki olaylar, aynı yılın ağustosundan kasımına kadar sürdü. Yugoslav askerler ve Sırp paramiliter birlikleri, üç ay boyunca Vukovar'ı kuşatma altında tuttu.

  Çatışmaların başladığı dönemde yoğun top atışına maruz kalan Vukovar'da yaşananlar, kentin işgaliyle sona erdi. Nüfusunun çoğunluğu Hırvat olan Vukovar'ın işgalinin ardından kentteki siviller işkenceye uğradı, öldürüldü ve sürgün edildi.

  Resmi olmayan rakamlara göre, Vukovar'da 3 binden fazla insan öldürüldü, binlerce insan toplama kamplarında esir tutuldu.

  Hırvatistan Vukovar katliamı kurbanlarını andı #5


  Görüş Bildir