Petrol
110.18
0.98%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.455
-0.40%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Hollanda'da Böhmermann kararından sonra yasa hamlesi

  Hollanda Parlamentosu, Böhmermann'ın yargılanması kararından sonra"dost ülkelerin liderlerine hakareti suç sayan" yasanın iptalini istedi.
  • Ajanslar
  • 17.04.2016 - 08:59
  Hollanda'da Böhmermann kararından sonra yasa hamlesi

  erdogan

  Hollanda Parlamentosu, "dost ülkelerin liderlerine hakareti suç sayan" yasanın iptali için harakete geçti. Buna gerekçe olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman komedyen John Böhmermann hakkında şikayetçi olması gösterildi.

  YASA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

  BBC Türkçe'nin haberine göre, Hollanda'daki siyasi partiler, kendi ülkelerinde de benzer bir durumun yaşanmaması için yasa değişikliğinin şart olduğu görüşünde.

  "Dost ülkelerin liderlerine hakaretin cezalandırılmasına" ilişkin yasanın iptali için iktidar ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) tarafından hazırlanan öneri, Meclis başkanlığına sunuldu.

  VVD Milletvekili Joost Taverne'in önerisine meclisin büyük çoğunluğu destek veriyor.

  HAKARET EDEN KÜSTAH KOMEDYENİ DEĞİL ERDOĞAN'I ELEŞTİRDİ

  Hakaretleri görmezden gelen Taverne, Erdoğan'ın Alman komedyen hakkında açtığı davayı eleştirerek, böylesi bir durumun Hollanda'da yaşanmaması için yasanın iptalini istediklerini belirtti ve "Yurtdışındaki liderler, uzun kollarıyla bizim mahkemelerimizi kullanarak, temel Batı değerlerimizi baltalayamazlar" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir