Petrol
95.04
-1.32%
Euro
18.3876
0.60%
Dolar
17.9542
0.31%
Altın
1.034
0.05%
Borsa
2802
0.00%
Bitcoin
417.369
-0.99%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Hollanda'da Mitch Henriquez protestoları devam ediyor

  Hollanda'da Mitch Henriquez'in ölümünden sonra başlayan protestolar devam ediyor.
  • AA
  • 02.07.2015 - 06:14
  Hollanda'da Mitch Henriquez protestoları devam ediyor

  Hollanda’nın Lahey kentinde Mitch Henriquez’in önceki gün polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protesto gösterileri devam ediyor.

  Hollanda da Mitch Henriquez protestoları devam ediyor #1

  BELEDİYE BAŞKANI VE POLİS ŞEFİNİN İSTİFASI

  Lahey’de yabancıların yoğun yaşadığı Schilderswijk’teki polis karakolu önünde toplanan kalabalık grup, polis şiddetini protesto ederken, belediye başkanı ve polis şefinin istifasını istedi.

  Hollanda da Mitch Henriquez protestoları devam ediyor #2

  Polisin uyguladığı şiddet sonucu öldüğü ileri sürülen Henriquez’in resimlerini taşıyan grup, çevik kuvvet ve atlı polis birlikleri tarafından dağıtılırken ara sokaklara kaçanlar küçük çaplı olaylara yol açtı.

  TAŞ, ŞİŞE VE MOLOTOF KOKTEYLİ

  Polise taş, şişe ve molotof kokteyli atan göstericiler, etraftaki bazı çöp konteynerleri ile otobüs duraklarını ateşe verdi. Polis uyarılara rağmen dağılmayan bazı kişileri gözaltına aldı.

  Hollanda da Mitch Henriquez protestoları devam ediyor #3

  30 GÖZALTI

  Olaydan sonra kentte üç gündür düzenlenen protesto gösterilerinde şimdiye kadar, taşkınlık çıkardıkları ileri sürülen 30’a yakın kişi gözaltına alındı.

  Hollanda da Mitch Henriquez protestoları devam ediyor #4

  GÖZALTINDAN SONRA HAYATINI KAYBETMİŞTİ

  Lahey’de hafta sonu gerçekleştirilen bir açık hava festivalinde polisler tarafından gözaltına Henriquez, ertesi gün hastanede hayatını kaybetmişti.

  Lahey Başsavcısı Kitty Nooy, bugün yaptığı açıklamada, Karayipler’deki ada ülkesi Aruba vatandaşı olan 42 yaşındaki Henriquez’in ilk otopsi sonuçlarına göre oksijensiz kaldığı için öldüğünü açıklamıştı.

  Hollanda da Mitch Henriquez protestoları devam ediyor #5

  POLİSİN MÜDAHALESİ

  Başsavcısı Nooy, doğal yoldan ölmediği ortaya çıkan Henriquez’in, polisin müdahalesi sonucu nefessiz kalmış olabileceğini de dile getirmişti.

  5 POLİS MEMURU

  Savcılık olaydan sonra soruşturma başlatırken, Henriquez’i gözaltına alan şüpheli 5 polis memuru ise açığa alınmıştı.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir