Euro
15.2826
-0.12%
Dolar
13.5350
0.21%
Altın
800.1120
-0.05%
Borsa
1933
1.19%
Bitcoin
502.697
8.69%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C
  Hollande: Ders kitaplarından haberim yok

  Hollande: Ders kitaplarından haberim yok

  Hollande, Fransa'da ortaokul ders kitaplarına sözde Ermeni Soykırımı konusunun girmesiyle ilgili konuştu.
  • 29.08.2012 - 02:06

  Hollande: Ders kitaplarından haberim yok #1

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ortaokul son sınıf tarih kitaplarına 'Ermeni soykırımı' ünitesinin eklenmesi yönündeki talimatın kendisinden gitmediğini açıkladı. Konudan haberdar olmadığı gibi, "Kesinlikle böyle bir talimat vermediğini"de söyleyen Hollande, Hürriyet'ten Arzu Çakır Morin'e, "Karar benden gelmedi ama nereden geldiğini sorup öğreneceğim. Size de bilgi vereceğim" dedi.

  TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

  Francois Hollande, Elysee Sarayı'nda düzenlenen ve Fransa'nın dünya başkentlerinde görev yapan 200 büyükelçisini bir araya getiren 20'nci Büyükelçiler Toplantısında konuştu. Toplantıda Fransız diplomasisinin yol haritasını çizen Hollande, AB ile, Amerika ile, Afrika ile, Japonya, Brezilya, Çin, Hindistan ve Türkiye ile ilişkilere özel olarak değindi. Türkiye için, "Fransa, inkar edilemeyecek bir ekonomik başarı sergileyen ve Avrupa'ya girmek isteyen Türkiye ile zor konuları da unutmadan, istikrarlı ve güvene dayalı bir ilişki tesis etmelidir" dedi. Toplantının ardından basın mensupları ve büyükelçilere bir resepsiyon veren Hollande, muhabirin özel soru talebini kabul ederek 'tarih kitapları' konusundaki sorularını yanıtladı.

  ÖĞRENİP SİZE BİLGİ VERECEĞİM

  Arzu Çakır Morin: Fransız okul kitaplarındaki değişiklik son 3 gündür Türkiye'de tartışılıyor. Haberiniz var mı?
  Hollande (Gerçekten şaşkın görünüyor): Böyle bir gelişmeden haberim yok. Kesinlikle bilgim dahilinde değil.
  Arzu Çakır Morin: Yani talimat sizden gitmedi?
  Hollande: Hayır, hayır, kesinlikle. Ben böyle bir talimat vermediğim gibi, kitap değişiklikleri komisyonlar tarafından hazırlanır. Uzun zamandır ders kitaplarındaki değişiklikler için komisyonlar çalışıyordu.
  Arzu Çakır Morin: Peki kimden gider böyle bir talimat?
  Hollande: Karar benden gelmedi ama nereden geldiğini sorup öğreneceğim. Size de bilgi vereceğim.
  Elçi: Müdahale edemeyiz

  Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili de, "Diplomasinin bu konuda hiçbir dahli olmadığını, çalışmanın Eğitim Bakanlığı tarafından uzun yıllardır devam ettiğini" belirtti. Bili, Fransa'da "soykırımın" yasa ile kabul edildiğini, dolayısıyla revizyon komisyonunun bu konuyu gündeme almasının "sürpriz" olmadığını da söyledi. Fransız Büyükelçi, soykırımı inkar edenlerin cezalandırılmasını içeren İnkâr Yasası ile ilgili yeni çalışmaların da henüz tamamlanmadığını da dile getirdi.

  KİTAPLARDA NE VAR?

  Fransa eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin dönemindeki milli eğitim bakanları Xavier Darcos ve Luc Chatel, "tarih kitaplarında revizyon" çalışması başlatmıştı. 15 Mayıs'ta göreve başlayan yeni Cumhurbaşkanı François Hollande'ın hükümetindeki Eğitim Bakanı Vincent Pellion, 'Ermeni soykırımı'nın kolej (ortaokul) 4'üncü sınıf tarih kitaplarında okutulmasını da öngören bu çalışmaya karşı çıkmadı.Gelecek aydan itibaren müfredetta yer alması kararlaştırılan iki kitap var.

  SOYKIRIMI TANIMLAMA VE AÇIKLAMA

  Hatier Yayınevi'nin bastığı kitapta ünitenin amacı "Ermeni soykırımını tanımlama ve açıklama" olarak belirtiliyor. Hachette Yayınevi'nin kitabındaysa "Osmanlı Hükümeti, 20. yüzyılın başında, Osmanlı'nın kültürel farklılıklarını kabul etmeyen milliyetçi Türkler tarafından yönetiliyordu. Birinci Dünya Savaşı boyunca, sistematik olarak Ermenilerin tehcir edilmesi politikası izlediler" ifadesi yer alıyor.Ermeniler konusundaki bu tutuma karşın Fransa'nın 1945'te sömürgesi Cezayir'de yaptığı katliamlar aynı kitapta "isyan bastırma" diye niteleniyor.

  2001'DEN BERİ KİTAPLARA GİRDİ

  Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, inceleme başlattıklarını belirterek "Esasen bu konu 2001'de Ermeni tezlerinin resmen parlamento tarafından kabulü ile ders kitaplarına girmeye başladı. Hatta ondan önce de yer yer girişimler vardı. Öğretmenler kendileri de ödev olarak bunu gündeme getirebiliyorlardı" dedi.

  Hollande: Ders kitaplarından haberim yok #2


  Görüş Bildir