Dolar
6.7764
-0.4831%
Euro
7.426
0.0161%
Altın
1722.75
-0.3522%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
374.895
-0.9563%
Bitcoin
60011.65
-1.9833%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Hollande: Türkiye'ye yardım etmeliyiz

  Fransa Cumhurbaşkanı Fançois Hollande, sığınmacılar konusunda Türkiye'ye ekonomik destek vermeleri gerektiğini söyledi.
  • İHA
  • 23.10.2015 - 22:57

  Hollande: Türkiye'ye yardım etmeliyiz

  hollande

  Atina'yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Fançois Hollande, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaptığı görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, sığınmacı krizi ve Kıbrıs konusuna değindi.

  Yunanistan bu konuda Avrupa'nın sorumluluğuyla ilgili büyük ağırlık üstlendiğini ifade eden Hollande, AB'nin, AB Sınır Muhafaza Birimi Frontex'in Ege'deki varlığını güçlendirerek Yunanistan'ı desteklemeye devam edeceğini belirtti.

  Hollande, sığınmacı sorunun sadece Yunanistan'ı değil tüm Avrupa ülkelerini ilgilendiren bir sorun olduğunu belirterek, Brüksel’de gerçekleştirilen son AB Zirvesi'nde bu konuda belirli bir plan benimsendiğini ve bu planın uygulanması gerektiğini kaydetti.

  "TÜRKİYE'Yİ DESTEKLEMEMİZ LAZIM"

  Hollande, şöyle dedi:

  "Sığınmacı sorunu tüm Avrupa ülkeleri arasında dayanışma gerektiren bir meseledir. Bunun yanı sıra, AB ışında bulunan ve çok sayıda göçmen kabul eden ülkelerle de işbirliği yapılarak anlaşmalar imzalanması lazım. Örneğin Türkiye, son zirve toplantısında bir faaliyet planı benimsedik ve bu uygulanmalı. Türkiye, yükümlülüklerini yerine getirmek ve kendi sınırlarını kontrol etmek durumundadır. Tabi ki, Türkiye'ye sığınmacıları kabul etmesi, beslemesi, onlara çalışma imkanı sağlaması ve birilerinin Yunanistan'a kadar gelmelerinin engellenmesi için Türkiye'de kabul merkezleri oluşturulması konusunda yardımcı olmamız ve ekonomik açıdan desteklememiz lazım."

  Suriye’de, Başar Esat rejiminin ülke nüfusuna saldırarak yeni mülteciler oluşturduğunu belirten Hollande, AB'nin Suriye'de siyasi bir çözüm istediğini ancak, Esed'in her halükarda iktidardan gitmesi gerektiğini kaydetti.

  Kıbrıs konusuna değinen Hollande, Fransa'nın, Ada'nın yeniden birleşmesine yönelik yeniden başlatılan toplumlar arası görüşmeleri desteklediğini belirtti.

  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in bu konuda "çok iyi" tekliflerde bulunduğunu ifade eden Hollande, "Kıbrıs'ta bilinen parametreler temelinde siyasi bir çözüm bulunması için yapılan tüm girişimlerin desteklenmesi lazım. İlgili tüm taraflar çözüm için çaba göstermeli. Bu çatışma yeterince uzun sürdü" dedi.Yunanistan Başbakanı Çipras ise, Hollande ile olan görüşmede Türkiye'nin AB perspektifinin desteklenmesi yönünde görüş birliğine vardıklarını belirterek, bu konudaki desteğin samimi kurallar ilişkisi ve AB müktesebatı çerçevesinde, ilkelerden taviz vermeden gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

  Sığınmacı meselesine değinen Çipras, AB’nin bir bütün olarak bu konuda Türkiye ile yapacağı anlaşmaların özlü ve sonuç verici olması gerektiğini kaydetti.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinin ikili ilişkiler kapsamında yapılan "anlaşılır ve kabul edilir bir ziyaret" olduğunu ifade eden Çipras, "Ancak, AB bir bütün olarak Türkiye ile anlaşıyor. İnanıyoruz ki, bu anlaşma özlü ve sonuç verici olmalı" dedi.

  ÇİPRAS'IN KIBRIS AÇIKLAMALARI

  Çipras, Avrupa'nın sığınmacı kriziyle mücadelede sadece cepheyi Yunan adalarından Türkiye kıyılarına çekmekle başarılı olacağını iddia etti.

  Çipras, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak da,  Ada'daki sorunun çözümüne yönelik toplumlar arası görüşmeleri desteklediğini ve bu konuda son zamanda elde edilen dinamiğin kaybolmaması gerektiğini belirtti.

  Ada'daki sorunun "Yunanistan'ın milli bir sorunu olduğunu ve aynı zamanda uluslararası bir mesele olduğunu" ifade eden Çipras, "BM kararları temelinde, tüm Kıbrıs halkı için adil ve kalıcı, garantörlere değil, güven oluşturmaya dayalı bir çözüm için, toplumlar arası görüşmelerde oluşan dinamik kaybolmamalı. Kıbrıs'ta çözüm, Ada halkının yeniden kendi kaderinden sorumlu olması için, Ada'nın kuzey bölümünde uzun yıllardır süren işgalin sona erdirilmesi ve yabancı güçlerin geri çekilmesinden geçmektedir" diye konuştu.

  Görüş Bildir