Petrol
96.24
-0.36%
Euro
18.1794
-0.45%
Dolar
18.1008
0.12%
Altın
1.016
-0.50%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
393.962
-7.79%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Hristofyas Rumlarla davalık oldu

  Rum lider Hristofyas, KKTC ile müzakerelerde hukuku ihlal ettiği gerekçesiyle Rumlarla davalık oldu.
  • 20.01.2012 - 05:52
  Hristofyas Rumlarla davalık oldu

  Hristofyas Rumlarla davalık oldu #1

  Kıbrıs Rum kesiminde ''Kıbrıs'ta Özgürlük ve Adalet Hareketi'' üyeleri, Cumhurbaşkanı Hristofyas hakkında, KKTC tarafıyla müzakerelerde 'uluslararası hukuku ihlal ettiği' gerekçesiyle dava açtı.

  GEREKÇE: İCRAATLARI RUM HAKLARI ALEYHİNE

  Kıbrıs tarihinde ilk kez, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Rum lider Dimitris Hristofyas'ın müzakerelerdeki karar ve faaliyetleri aleyhinde dava açıldı. Dava çerçevesinde Hristofyas'ın icraatlarının Rumların hakları aleyhine olduğunun mahkeme tarafından kayda geçirilmesi ve Hristofyas'ın bu icraatlarını yasaklayan kararname yayımlanması isteniyor.

  Rum basınına göre, Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi'nde ''Kıbrıs'ta Özgürlük ve Adalet Hareketi'' adına Panos Yoannidis, Kleri Angelidu, Hari Fereo dahil 37 kişi tarafından açılan davada Hristofyas, ''uluslararası hukuku ihlalle'' suçlanıyor ve Kıbrıs konusundaki önerileri ve iki kesimli iki toplumlu federasyon konusunda eleştiriliyor.

  ULUSLARARASI HUKUK İHLALİ

  Davacılar Hristofyas'ı, ''Rum vatandaşların insan haklarına aykırı olan ve 'Kıbrıs' devletini bağlayan AB-uluslararası hukuk ilkeleri ve insan haklarıyla ilgili uluslararası sözleşmelerle uyuşmayan, 'Kıbrıs' devletini yeniden kurma yönünde bağlayıcı öneriler ve / veya politikaları'' savunmakla suçluyor.

  YENİ SÜREÇ

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lideri Hristofyas'ın Kıbrıs sorununun çözümü yönünde sürdürdüğü müzakere sürecinde yeni bir aşamaya, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un ifadesiyle ''son oyun''a geçiliyor. Liderler Lefkoşa'da sürdürdükleri müzakerelerin ardından, 22-24 Ocak'ta New York yakınlarındaki Grentree'de, BM Genel Sekreteri Ban'ın da katılımı ile beşinci kez üçlü görüşme yapacak. BM'ye 20'şer sayfalık ''taslak çözüm önerisi'' veren taraflar, Grentree'de ''el-ver'' de dahil sıkı bir müzakereye oturacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir