Petrol
112.43
-0.02%
Euro
17.4953
0.62%
Dolar
16.7084
0.42%
Altın
975.26
0.23%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
327.358
-2.49%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  İhvan lideri Bedii için tutuklama kararı

  Mısır'da Müslüman Kardeşler'in lideri Muhammed Bedii hakkında "şiddeti körüklemek" iddiasıyla tutuklama kararı çıkarıldı
  • 10.07.2013 - 14:43
  İhvan lideri Bedii için tutuklama kararı

  İhvan lideri Bedii için tutuklama kararı #1

  Mısır resmi Haber ajansı MENA'nın aktardığına göre, Bedii Devrim Muhafızları Karargahı'nın önünde yaşanan ve 50'den fazla kişinin ölümü, yüzlerce kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaylarda "şiddeti körüklemek"le suçlanıyor.

  Savcılık ayrıca aralarında Bedii'nin yardımcısı Mahmud İzzet ile Müslüman Kardeşler'in önde gelen isimlerinden İssam el Eryan ile Muhammed el Beltagi'nin de bulunduğu 10 kişi için tutuklama kararı çıkardı.

  Müslüman Kardeşler sözcüsü Cihad el Haddad, henüz kimsenin gözaltına alınmadığını belirterek, söz konusu suçlamaların Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanlığının iadesini isteyen direnişi kırmak için atılmış bir adım olduğunu belirtti.

  El Haddad, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, Adeviye Meydanı'ndaki gösterilere atıfla "Bunlar polis devletinin Rabia'daki protestoyu dağıtma çabasından başka bir şey değil" dedi.

  Sözcü, bazı aranan liderlerin halihazırda protestoda olduğunu da söyledi.

  50'DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

  Mısır'da önceki gün yaşanan olaylarda polis ve ordu Devrim Muhafızları Karargahı'nın önünde toplanan Mursi yanlılarına ateş açmıştı. Mısır sağlık bakanlığı'nın açıklamasına göre olaylar sonucu 50'den fazla kişi hayatını kaybederken 430'dan fazla kişi de yaralandı.

  Mısır ordusundan yapılan açıklamada ise "silahlı bir grubun" karargaha saldırması üzerine göstericilere müdahale edildiği belirtildi. Daha sonra yapılan açıklamada da çıkan kargaşada bir subayın hayatını kaybettiği 42 askerin ise yaralandığı vurgulandı.

  MURSİ GÜVENLİ BİR YERDE

  Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Bedr Abduletti, Muhammed Mursi'nin darbeden sonra şu an güvenli bir yerde olduğunu, kendisine henüz bir suçlama yöneltilmediğini açıkladı.

  Abduletti, "Mursi güvenliği için gizli ve güvenli bir yerde bulunuyor. Kendisine saygılı ve itibarlı bir şekilde davranılıyor. Şu ana kadar kendisine henüz bir suçlama yöneltilmiş değil" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir