Euro
8.946
0.09%
Dolar
7.3519
0.11%
Altın
436.83
-0.06%
Borsa
1.536
-0.27%
Bitcoin
237.319
-2.70%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  IKBY İran'a petrol ihracatını durdurdu

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), İran'a tankerlerle ham petrol ihracatını durdurduğu iddia edildi.
  • AA
  • 16.02.2019 - 10:29
  • Güncelleme : 16.02.2019 - 10:29
  IKBY İran'a petrol ihracatını durdurdu

  IKBY İran a petrol ihracatını durdurdu #1

  Iraq Oil Report'un haberine göre, IKBY hükümeti çıkardığı bir kararla, İran'a tankerlerle her türlü işlenmiş ve ham petrol ihracatını askıya aldı. Haberde, kararın dünden itibaren gümrük kapılarında uygulamaya konulduğu, bundan sonra yüzlerce tankerle yapılan petrol akışının gerçekleşmeyeceği belirtildi.

  KARAR DÜNDEN İTİBAREN UYGULAMADA

  IKBY'deki Süleymaniye merkezli NRT TV'de, tankerlerin daha önce geçtiği Başmak Gümrük Kapısı'yla ilgili yayınladığı haberde, kararın çıkmasıyla birlikte tankerlerin İran'a geçişine izin verilmediğini duyurdu. Televizyona konuşan IKBY Sınır Gümrükler Müdürü Samal Abbdulrahman, kararın dünden itibaren uygulamaya konulduğunu belirtti. IKBY hükümetinden, bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı.

  ABD'NİN İRAN'A UYGULADIĞI YAPTIRIMLAR

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, nükleer anlaşmadan çekilmesi nedeniyle kademeli olarak geri getirilen İran yaptırımlarının ikinci ve son paketi, 5 Kasım 2018'de uygulamaya geçmişti.

  Washington yönetimi, İran Ulusal Petrol Şirketi ve iştiraklerinin uluslararası faaliyetleri kısıtlayacak yaptırımlarla, büyük ölçüde petrol ihracatına dayanan ülke ekonomisinin can damarını kesmeyi hedefliyor. Bu çerçevede Trump, 3 Ocak'ta düzenlediği bir basın toplantısında, Kürtlerin sahip olduğu çok az petrolü İran'a satmalarından hoşnut olmadığını dile getirerek, "(Kürtlerin) İran'a petrol satmamalarını söyledik." demişti.

  İKBY'DEKİ PETROL REZERVİ

  Irak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün geçen ay yayınladığı verilerine göre; Suudi Arabistan'dan sonra günlük 4 milyon 712 bin varil petrol ihraç eden 2'nci üye konumunda. Irak Petrol Bakanı Samir Gadban, IKBY'nin günlük 420 bin varil petrol ürettiğini açıklamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir