Euro
15.2067
-0.72%
Dolar
13.4007
-0.95%
Altın
793.0980
0.46%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.378
-0.40%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  IKBY: Musul'un düşmesinden Maliki sorumlu

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlığı, eski Irak Başbakanı Maliki'nin Musul'a ilişkin iddialarına yanıt verdi.
  • AA
  • 20.08.2015 - 06:57
  IKBY: Musul'un düşmesinden Maliki sorumlu

  IKBY: Musul un düşmesinden Maliki sorumlu #1

  IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, eski Irak Başbakanı Maliki'nin Kürt yönetimi ve Türkiye'ye yönelik iddialarına ilişkin, "Maliki'ye cevap olarak tüm taraflara duyurmak istiyoruz. Eski Irak Başbakanının bu açıklaması asılsızdır. Gerçeklikten uzaktır. Musul'un düşmesinin asıl sebebinden kendisini kurtarmayı amaçlıyor. Zira Musul'un düşmesinin asıl sorumlusu Maliki'nin kendisidir" ifadesine yer verildi.

  Maliki'nin, İran'da gerçekleştirdiği temaslarda Musul'un düşmesinin nedenlerini araştırma komisyonunun çalışmalarına ilişkin "temelsiz açıklamalarda bulunduğu" belirtilen açıklamada "Maliki, Musul'un düşmesinin Kürdistan bölgesi ile Türkiye'nin ortak bir planına bağlı olduğunu iddia ediyor. Musul'un düşmesinin nedenlerini araştırma komisyonunun sonuçları çok açık ve net ortadadır. Buna göre Maliki, bu felaketin baş sorumlusudur. Maliki, temelsiz iddia ve iftiralarla kendisini bu durumdan kurtaramaz" ifadeleri kullanıldı.

  "MALİKİ SİYASETİYLE DAEŞ'E ZEMİN HAZIRLADI"

  Musul'un düşmesinin ve yanlış siyasetiyle DAEŞ'e zemin hazırlayanın Maliki olduğu savunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

  "Yanlış siyasetiyle DAEŞ'e zemin hazırlayan kendisidir. Maliki, Kürdistan Başkanı Mesut Barzani'nin bu konudaki uyarılarını dikkate almadı. Bu nedenle de Musul'un düşmesine neden oldu. Musul'un düşmesinin nedeni Maliki'nin şahsıdır. Teröristlere karşı en ön cephede yer alan ve DAEŞ efsanesini sona erdiren de Kürdistan Bölgesi Peşmerge güçleridir."

  MALİKİ TÜRKİYE'YE HAKSIZ İTHAMLARDA BULUNMUŞTU

  Maliki, Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, İran'ın başkenti Tahran'da ki bir otelde düzenlenen basın toplantısında, “Türkiye IŞİD'i ve El Kaide'yi destekleyen ülkelerden biridir. Eğer Türkiye ve Suudi Arabistan olmasaydı Suriye'de durum böyle olmayacaktı. IŞİD, İstanbul ve Ankara'da planlanmış bir örgüttür" iddiasında bulunmuştu.

  Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de Maliki'nin Türkiye aleyhinde sarf ettiği ifadelere ilişkin, Maliki'nin suçluluk duygusu içindeki hezeyanlarının ciddiye alınmasının söz konusu dahi olamayacağını belirtmişti.


  Görüş Bildir