Euro
10.0648
-0.04%
Dolar
8.4535
-0.02%
Altın
497.32
0.03%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
336.799
-1.13%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  IKBY'deki tartışmalı referandum

  Irak'ta Şii lider Mukteda Es-Sadr IKYB'nin yasadışı referandumunu meydan okuma olarak niteleyerek güvenlik güçlerine teyakkuz çağrısı yaptı.
  • AA
  • 25.09.2017 - 16:12
  IKBY'deki tartışmalı referandum

  3ewr

  Sadr, Irak Federal Mahkemesi'nin anayasaya aykırı bularak durdurma kararı verdiği referanduma ilişkin yazılı açıklamasında, "Referandum fikri bile Irak hükümeti ve tüm Irak halkına meydan okumadır. Bu, merkezi yönetimle bölgesel yönetim arasındaki boşluğun ne kadar derin olduğunu gösteriyor. İlk yansıması da mezhepçilik kadar ırkçılığı körüklemek olacak." ifadelerini kullandı.

  IKBY deki tartışmalı referandum #2

  "BM BAĞLAYICI TUTUM SERGİLEMELİ"

  Krizden çıkılması için bazı tavsiyelerde bulunan Sadr, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  "Durum toparlanmayı gerektirdiği için acil bir Şii-Sünni siyasi toplantısının yapılması lazım. Kürt muhaliflere sözü edilen taraflarla bir araya gelerek dert ve sıkıntılarını anlatmalarını tavsiye ediyoruz. Müslüman ve Arap ülkeleri Irak veya başka yerde toplanarak ülkemizi içinde bulunduğu çileden çıkarmalı. Irak'ın iç işlerine karışılmadan komşu ve bölge ülkeleriyle bir araya gelinmesi gerekir. ABD ve İsrail'in iç işlerimize müdahale etmesini durdurmak için BM bağlayıcı tutum sergilemeli."

  IKBY deki tartışmalı referandum #3

  GÜVENLİK GÜÇLERİNE HAZIR OL ÇAĞRISI

  Bağdat yönetimine teyakkuz çağrısı yapan Şii lider, "Merkezi hükümeti kara ve hava sınırını kontrol etmeye çağırıyorum. Güvenlik güçlerinin de hazır olkonumunda bekletilmesi lazım. Ancak bu mezhep ya da ırkçı savaş kapsamında değerlendirilmemeli." ifadelerini kullandı.

  IKBY deki tartışmalı referandum #4

  Sadr, ayrıca Bakanlar Kurulu toplantısı ve meclis oturumlarının sürekli açık tutulmasını da talep etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir