Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  İngiliz askerleri YPG'ye katıldı

  İngiliz askerleri YPG'ye katıldı

  IŞİD'in Kobani'ye saldırmasının ardından savunmada yetersiz kalan YPG örgütüne İngiliz askerleri katıldı.
  • 24.11.2014 - 16:52

  IŞİD Eylül ayında Suriye'nin Kobani kentine saldırmaya başladı. IŞİD'in saldırılarının ardından Kobani'yi savunmakta yetersiz kalan YPG'ye bağlı Kürt birlikleri İngiltere ve ABD'den yardım istedi.

  İngiliz askerleri YPG ye katıldı #1

  ABD öncülüğündeki koalisyon bu çağrı üzerine Kobani'deki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlemeye başladı. Ancak bununla birlikte, batılı birçok paralı asker Kobani'deki YPG saflarına katıldı.

  PARALI ASKERLERİN SAYILARI ARTIYOR

  İngiliz Guardian'da yer alan habere göre, son olarak iki İngiliz'in Kobani'de YPG saflarında savaşmaya başladığı öğrenildi. Bu kişilerin daha önce Afganistan işgalinde yer alan İngiliz askerleri olduğu belirtiliyor. Gözlemciler, İngiltere'den veya diğer batılı ülkelerden gelerek YPG saflarına katılan paralı askerlerin sayılarının gittikçe arttığını bildiriyor.

  İngiliz askerleri YPG ye katıldı #2

  YPG saflarına katılan son İngiliz paralı askerlerin isimlerinin James Hughes ve Jamie Read olduğu açıklandı. Bu iki İngiliz'i Kobani'ye getiren kişininse Jordan Matson isminde bir ABD vatandaşı olduğu belirtiliyor. Matson'un da YPG saflarında yer aldığı ve batıdan gelen paralı askerler için aracılık ettiği ve YPG adına onları örgütleyerek Kobani'ye getirdiği belirtiliyor.

  KÜRT BİRLİKLERİNE ASKERİ EĞİTİM

  YPG saflarında sadece İngiliz ve Amerikan paralı askerlerin yer almadığı, Alman paralı askerlerin ve İsveçli paralı askerlerin de YPG saflarında olduğunu gösteren resimler, YPG'nin ve bu kişilerin sosyal medya hesaplarından yayınlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda da, İsrailli eski bir kadın asker olan Gill Robertson, YPG'ye katıldığını açıklamıştı. Gill Robertson, sadece YPG saflarında savaşmıyor, bölgedeki Kürt birliklerine askeri eğitim verdiğini de ileri sürüyordu.

  İngiliz askerleri YPG ye katıldı #3

  Türkiye sınırında bulunan Kobani'ye bu kadar çok yabancı paralı askerin gelerek savaşması ve bunun sosyal medya üzerinden propagandasını yapması dikkat çekiyor. Bu kişilerin belli bir merkezden yönetilip yönetilmediği henüz bilinmezken, Kobani'deki asıl hedeflerinin ne olduğu konusunda da soru işaretleri bulunuyor.

  İngiliz askerleri YPG ye katıldı #4


  Görüş Bildir