Petrol
105.78
5.06%
Euro
17.6026
0.31%
Dolar
17.2958
0.47%
Altın
968.9
0.64%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
362.616
3.58%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  İngiliz basınından Datça'ya

  The Daily Telegraph gazetesi, Datça'nın yüzyıllardır cennetin sembolü olduğunu belirtti.
  • 04.02.2012 - 14:15
  İngiliz basınından Datça'ya

  İngiliz basınından Datça ya  #1

  The Daily Telegraph gazetesi, Datça'nın yüzyıllardır cennetin sembolü olduğunu vurgulayarak, "Etkileyici manzara, tenha koylarla ve sahillerle nefes kesici. Dağların denizle buluştuğu çevre huzur verici. Kekik kokan hava ve badem çiçekleri, begonvil ve hanımeliyle örtülü taş evler ruhu besliyor" diye yazdı.

  DATÇA'YA BÜYÜK ÖVGÜ

  The Daily Telegraph, "Türkiye'nin Datça Yarımadasındaki cennet" başlıklı haberinde, Yunan tarihçi, coğrafyacı ve filozof Strabo'nun, "Eğer Tanrı insanlarının uzun yaşamasını istiyorsa onları Datça Yarımadasına bırakacak" sözlerine yer vererek, yüzyıllardır cennetin sembolü olan Datça'nın Mikenker, Dorlar, Persler, Romalılar ve Osmanlılar tarafından sevildiğine dikkat çekti.

  Bu cazibeli yerin tam ortasında, mimar sahibi tarafından yaratıcı bir şekilde dekore edilmiş,tepe üzerindeki cennet Aşina Otel var.Vardığınızda çiçeklerle bezeli kemerli yoldan kendi deyimleri ile "Dilek Geçidi"nden geçip, sizinle ilgilenmeye hazır ve hevesli personel tarafından karşılanırsınız.

  İster otelden çıkmadan sakin bir gün geçirin, ister Eski Datça ve Limanda dolaşın,ister çakıllı Taşlık plajını ya da kumlu Kumluk plajını keşfe çıkın,ister yüzün,rüzgar sörfü yapın,snorkel ile dalın ya da tekne ile mavi tura çıkın ; Aşina ailesi misafirperverlikteki ince anlayışıyla ,tatilinizin otantik bir deneyim olmasını sağlar.

  DATÇA RUHU BESLİYOR

  Bugün ise Datça'nın huzurlu, bozulmamış ve sofistike bir tatil yeri olarak anıldığının altı çizilen haberde, Mısır, Ön Asya, Etiyopya ve Toskana'yı ziyaret eden Strabo'nun Datça'yı tamamen büyüleyici bulduğu ifade edilerek, "Bunun neden olduğunu anlamak çok zor değil. Etkileyici manzara, tenha koylarla ve sahillerle nefes kesici. Dağların denizle buluştuğu çevre huzur verici. Kekik kokan hava ve badem çiçekleri, begonvil ve hanımeliyle örtülü taş evler ruhu besliyor" yorumuna yer verildi.

  Gazete ayrıca, yüzmek, rüzgar sörfü yapmak ve dalmak için çakıllı "Taşlık" ya da kumlu "Kumluk" sahillerine dikkat çekerken, en önemli antik Yunan liman şehirlerinden Knidos'a da gidilmesini tavsiye ediyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir