Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.813
1.01%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  İngiliz gazete: Türkiye'deki Suriyeli sayısı doğru değil

  Independent gazetesi, Türkiye'deki Suriyeli sayısının söylenen kadar çok olmayabileceğini söyledi.
  • 11.03.2016 - 08:46
  İngiliz gazete: Türkiye'deki Suriyeli sayısı doğru değil

  İngiliz gazete: Türkiye deki Suriyeli sayısı doğru değil #1

  İngiliz Independent gazetesi, iki yardım görevlisinin, Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısıyla ilgili resmi olarak verilen 2.7 milyon rakamının doğruluğunu tartışmaya açan iddialarını sayfalarına taşıdı. İstanbul mahreciyle yayımlanan haberde, Balkanist adlı internet sitesinde yazılan ve Türkiye'deki Suriyelilerin sayısının daha az olabileceğini tartışan bir makale aktarılıyor. Haberde özetle şu ifadeler yer alıyor:

  880 BİNİ YUNANİSTAN'A GEÇTİ

  "Türkiye'nin güneyinde bulunan, bugün bir örgüt için çalışan bir yardım görevlisi ve eski bir insani yardım görevlisi tarafından yazılan makale, geçen yıl Türkiye'den deniz yoluyla geçerek Yunanistan'a varan insanların sayısını 880 bin olarak gösteren verileri alıntılıyor. Aynı dönemde, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sayısının 1.5 milyondan 2.5 milyona çıktığı bildirildi. Ankara tarafından iddia edilen mevcut Suriyeli toplam sayısı ise 2.7 milyon. Yazarlar, bu artışın doğru olması için geçen yıl, Suriye'den Türkiye'ye, doğrudan Avrupa'ya gidenlerin dışında, ayda 80 bin mültecinin geçmiş olması gerektiğini belirtiyor.

  MÜZAKERELERDE TEMKİNLİ DAVRANIN

  Ancak, geçen yıl Mart civarından sonra, sınırın büyük bölümünün kapatılması nedeniyle, Suriyeliler için Türkiye sınırını geçmek çok daha zor hale geldi. Makale, resmi verilere göre kamplarda yaşayan Suriyeli sayısının az bir artışla 2015'te 230 binden 270 bine çıktığına işaret ediyor. Yazarlar, resmi verilerin, özellikle de hummalı AB müzakerelerinin temelini oluştururken daha temkinli bir şekilde ele alınması gerektiği bir zamanda, 'yardım kuruluşları ve hükümet yetkilileri tarafından tartışmasız şekilde kabul edildiği' uyarısında bulunuyor."

  "KAÇ KİŞİ BOĞULDU, KAÇ KİŞİ AVRUPA'YA GİTTİ BİLMİYORUZ"

  Independent bu iddiayı bir Türk yetkiliye sorduğunu aktarıyor: "Üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye'deki Suriyelilerle ilgili rakamların çok yüksek olabileceğini reddetmedi ancak 'bunu söylemenin zor olduğunu' belirtti. "Yetkili, Independent'a şunları söyledi: 'Her ne kadar yetkililer herkesi kayıt etmeye çalışıyor olsalar da halihazırda Türkiye'de bulunan Suriyelilerin yüzde 100'ünün kayıtlı olup olmadığını bilmiyoruz. Aynı zamanda, kaç kişinin Türkiye'den ayrıldığını, kaç kişinin boğulduğunu ve kaç kişinin yolculuğunun Avrupa'da sonlandığını da bilmiyoruz"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir