Dolar
6.933
0.4942%
Euro
8.2082
0.5217%
Altın
2015.25
-0.2064%
Borsa
1087.16
0%
G. Altın
449.214
0.5096%
Bitcoin
77536.01
-0.7423%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  İngiltere AB'den kopuş sinyali verdi

  İngiltere AB'den kopuş sinyali verdi

  İngiltere Başbakanı Cameron: 2015 seçimini kazanırsam AB üyeliğini referanduma götüreceğim.
  • 23.01.2013 - 10:13
  İngiltere AB'den kopuş sinyali verdi

  İngiltere AB'den kopuş sinyali verdi #1

  Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti'nin lideri Cameron, ülkesinin AB üyeliği ve ilişkileriyle ilgili "İngiltere ve Avrupa" başlıklı bir konuşma yaptı.

   

  BUGÜN REFERANDUMA GİDİLMESİ YANLIŞ OLUR

  "Referandum yapılmasından yanayım" diyen Cameron, İngiltere'nin AB'de kalması ya da ayrılması yönündeki referandumun şimdi yapılması gerektiğini savunanlar olduğunu, ancak bugün böyle bir referanduma gidilmesinin yanlış olacağını kaydetti.

  Mevcut avro krizinden nasıl bir Avrupa'nın ortaya çıkacağının bilinmediğini ifade eden Cameron, "İlişkiler düzelmedikçe insanlara Avrupa'da kalmak ya da ayrılmak mı istiyorsunuz diye sormak yanlış olur" dedi.

  REFERANDUM YAPILACAK

  Cameron, ülkesinin AB ile ilişkilerinin referandumdan önce yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydederek, "İngiliz halkına, 'AB'de kalmak ya da ayrılmak istiyor musunuz' yönündeki basit bir sorunun yöneltildiği referandum hakkı vereceğiz. Genel seçimden önce taslak yasa hazırlanacak. Eğer Muhafazakar Parti seçilirse, bu yasayı yıl sonuna kadar geçireceğiz ve referandumu gelecek parlamento döneminin ilk yarısında yapacağız" diye konuştu.

  Başbakan Cameron'ın geçen hafta Hollanda'da yapacağı AB konuşması, Cezayir'deki rehine krizi nedeniyle ertelenmişti. İngiltere'de yapılan son kamuoyu yoklamaları, muhalefetteki İşçi Partisi'ni önde gösteriyor. Mevcut koalisyon hükümetinin bütçe açığını azaltmak için birçok alanda uyguladığı kesintiler nedeniyle kamuoyunun desteğini kaybettiği bildiriliyor.

  TEK BAŞINA İKTİDAR OLMASI ZOR

  Kamuoyu yoklamaları 2015'teki genel seçimde Muhafazakar Parti'nin tek başına iktidar olma ihtimalinin düşük olduğunu gösterse de Cameron'ın bugünkü sözlerinin partisi içindeki AB'ye şüpheyle bakan üyeleri rahatlattığı yorumları yapılıyor. Cameron özellikle partisi içinde, AB'ye fazla taviz vermekle eleştiriliyordu.

  David Cameron'ın AB konuşmasının, bugün İngiliz Parlamentosu'nda hararetli tartışmalara yol açması bekleniyor. AB yanlısı görüşleriyle bilinen koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti, referandum önerisine karşı çıkıyor.

  İTALYANLAR AÇLIK SINIRI ALTINDA

  İtalya'da ekonomik krizin izleri gün geçtikçe derinleşiyor. İtalya İstatistik Kurumu'nun açıkladığı yıllık rapora göre, ülke genelinde 8 milyondan fazla kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı belirtildi. Raporda Sicilya, ülkenin en yoksul ve gelir dağılımı eşitsizliğinin en çok görüldüğü bölge olarak gösteriliyor.

  Ülke genelinde yoksulluğun arttığı kaydedilen rapora göre, nüfusun yüzde 13,6'sı fakirlikle mücadele ediyor. Raporda ayrıca yoksul aile sayısının 3,4 milyona ulaştığına vurgu yapılarak, gelinen durumun vahametine dikkat çekiliyor.

  Görüş Bildir