Petrol
99.5
2.16%
Euro
18.5335
0.64%
Dolar
17.9443
0.42%
Altın
1.031
0.20%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
436.465
1.98%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  İngiltere AB'yle geçici gümrük birliği anlaşması istiyor

  İngiltere, Avrupa Birliği ile Brexit sonrasına ilişkin "yeni ve iddialı bir gümrük anlaşması" imzalanmasını istiyor.
  • Ajanslar
  • 15.08.2017 - 04:34
  İngiltere AB'yle geçici gümrük birliği anlaşması istiyor

  Yeni planın Avrupa ile "en özgür ve pürüssüz ticareti" amaçladığı ve bu plana geçici "gümrük birliği seçeneğinin" de dahil olduğu ifade ediliyor.

  GEÇİCİ BİR SÜRE İÇİN GÜMRÜK BİRLİĞİ İSTENECEK

  İş dünyası İngiltere'nin gümrük birliğinden de ayrılacağını açıkladığı tarihten bu yana Brexit sonrasına ilişkin açıklık çağrısı yapıyordu. Parlamentonun dikkatine sunulan yeni bir resmi yazıya göre, İngiltere, Mart 2019 tarihinde Avrupa Birliği'nden ayrılması sonrası Brüksel'den geçici bir süre için gümrük birliği isteyebilir.

  TİCARET ANLAŞMALARI İÇİN GEREKLİ

  İngiltere eğer kabul edilirse bu "geçici gümrük birliği" süresi içinde uluslararası ticaret anlaşmalarında kendi şartları ile pazarlık edebilmeyi de bekliyor. Avrupa Birliği Gümrük Birliği anlaşmasına taraf olan ülkeler uluslararası ticaret anlaşmalarında ortak tarifeler üzerinden hareket ediyor.

  Bu geçici süre sonunda ise Avrupa Birliği ile ya "pürüssüz bir sınır" ya da gümrük kapısı olmayan yeni bir "ortaklık" imzalanabileceği de belirtiliyor.

  BOŞANMA MALİYETİ HENÜZ BELİRLENMİŞ DEĞİL

  Tüm bu ticari konuların iki taraf arasında görüşülmesine henüz başlanmış değil.Görüşmelerin ilerleyişindeki en önemli engellerden biri boşanma maliyeti olarak bilinen ve İngiltere'nin birlikten ayrılma karşılığında ödeyeceği miktarın belirlenmesi.

  İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond ile Ticaret Bakanı Liam Fox, haftasonu Sunday Telegraph gazetesine birlikte kaleme aldıkları bir makale ile İngiltere'nin gümrük birliğinden çıkacağını kesin bir dille ifade etti.Gümrük birliğine dahil olan ülkeler birbirleri ile yaptıkları ticarette vergi ücreti gibi ek tarifeler ödemiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir