Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.478
-0.74%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın imla hatası tepki çekti

  İngiltere'de göçmenlere uygulanacak yeni İngilizce sınavı basın duyurusunda dil anlamına gelen "language" sözcüğünü yanlış yazıldı.
  • DHA
  • 24.01.2016 - 09:39
  İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın imla hatası tepki çekti

  İngiltere İçişleri Bakanlığı nın imla hatası tepki çekti #1

  İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın göçmenlere uygulanacak yeni İngilizce sınavı basın duyurusunda İngilizce’de dil anlamına gelen “language” sözcüğünü yanlış yazması tepki çekti.

  Bakanlığın resmi internet sitesi, ülkedeki göçmenlere yönelik yeni bir İngilizce sınavı ilgili duyurusunda ”language” sözcüğünü “langauge” olarak kullandı, yapılan imla hatası fark edilmesinin ardından düzeltildi. Bakanlığın, bir yandan göçmenler için İngilizce dil sınavı yükümlülüğünü duyururken bir yandan imla hatası yapması özellikle sosyal medyada eleştirilere neden oldu.

  ‘HERKES HATA YAPABİLİR’

  Başbakan David Cameron’ın resmi sözcüsü gelen eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada, herkesin hata yapabileceğini belirterek Başbakan’ın bakanlık çalışanlarının yeterli derecede İngilizce bildiğinden emin olduğunu, gazetelerin de zaman zaman hata yapabildiklerini söyledi.

  İçişleri Bakanlığı sözcüsü ise üzücü imla hatasının fark edilmesinin ardından düzeltildiğini söyledi Diğer yandan İngiltere Başbakanı David Cameron basın açıklamasının yapılmasından bir gün önce, İngiltere’ye evlilik vizesi alarak yerleşenlerin gerektiği kadar İngilizce diline hakim olamamaları halinde ülkeden çıkarılabileceğini bildiren bir açıklama yapmıştı.

  İngiltere İçişleri Bakanlığı nın imla hatası tepki çekti #2

  MÜSLÜMAN KADINLARIN DİL ÖĞRENMESİ İÇİN 20 MİLYON STERLİNLİK FON

  Cameron açıklamasında, İngiltere’de yaşayan Müslüman kadınların İngilizce öğrenebilmeleri için 20 milyon sterlin fon ayrıldığını belirterek Müslüman kadınların İngilizce öğrenmelerinin hem aşırıcılık ve hem ayrımcılıkla mücadelede faydalı olacağını ifade etti.

  Ekim 2016′dan itibaren uygulamaya konulması beklenen yeni İngilizce dil sınavının İngiltere’ye evlilik vizesi ile gelen tüm göçmenlerin iki buçuk yıl aradan sonra oturum programı çerçevesinde dil yeterlilik testine tabi tutulmalarını içeriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir