Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
345.318
0.31%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  İngiltere İsrail'e rest çekti

  İngiliz hükümeti, İsrail ile bazı silah anlaşmalarını Gazze'ye saldırılarına yeniden başlaması halinde askıya alacağını duyurdu.
  • 13.08.2014 - 16:04
  İngiltere İsrail'e rest çekti

  İngiltere İsrail e rest çekti #1

  İngiltere İş ve Yetenekler Bakanlığı, ülkenin İsrail ile silah anlaşmalarını gözden geçirdi. Bakanlık, 12 anlaşmanın İsrail ordusunun Gazze saldırılarında kullandığı askeri ekipmanla ilgili olabileceğini tespit etti. Bu ekipmanlar arasında radar, savaş uçağı ve tankların bulunduğu kaydedildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Hükümet, İsrail ile olan silah anlaşmalarının çoğunun, İsrail ordusunun Gazze'de Hamas'a karşı kullandığı ekipmanları içermediğini tespit etti. 12 anlaşmanın İsrail ordusunun Gazze'de kullandığı ekipmanı kapsadığı belirlendi" denildi.

  SİLAH ANLAŞMASINI ASKIYA ALIRIZ

  Açıklamada, İngiltere'nin Gazze'deki mevcut ateşkese tarafların uyması gerektiği yönündeki çağrısı hatırlatıldı ancak Gazze saldırılarının yeniden başlaması halinde ülkenin İsrail ile olan silah anlaşmalarını önlem amaçlı askıya alacağı kaydedildi. Konuyla ilgili konuşan İş ve Yeteneklerden Sorumlu Bakan Vince Cable, Gazze'de mevcut durumda uygulanan ateşkesi memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Umarız bu barışçıl bir çözüme doğru gider. Savaş halinin yeniden başlaması halinde İsrail ile mevcut silah anlaşmalarını askıya alma kararı aldık" dedi. Liberal Demokrat Partili Cable ayrıca Gazze saldırılarından bu yana İsrail ile yeni bir silah anlaşması yapmadıklarına dikkati çekti ve bu yaklaşımın kriz sona erene kadar süreceğini dile getirdi. İngiltere'nin askeri malzeme, silah ve ekipman ihracatında İsrail, 2008-2013 yılları arasında yaklaşık 8 milyar sterinle ilk sırada yer alıyor. İngiliz hükümetinin Gazze politikası dolayısıyla İnanç ve Toplumlardan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Barones Warsi'nin geçen hafta görevinden istifa etmesinin ardından koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti, İsrail ile silah anlaşmalarının askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir