Dolar
6.8573
0.0306%
Euro
7.826
-0.0038%
Altın
1810.27
-0.0138%
Borsa
117741.1
0%
G. Altın
399.156
0.0368%
Bitcoin
63154.25
-0.3862%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  İngiltere kraliçesinin kuğusunu yiyen Türk: Keyfine yedim

  İngiltere'de Kraliçe'ye ait bir kuğuyu kesip yiyen Türkiye vatandaşı Hasan Fidan: "Tadını merak ettim"
  • 04.06.2014 - 15:36
  İngiltere kraliçesinin kuğusunu yiyen Türk: Keyfine yedim

  İngiltere kraliçesinin kuğusunu yiyen Türk: Keyfine yedim #1

  İngiltere'de bir göl kenarında Kraliyet'e ait bir kuğuyu kesip yediği için para cezasına çarptırılan Türkiye vatandaşı Hasan Fidan bunu ilk kez yapmadığını aynı göle gidip daha önce de bir çok kaz ve ördek avladığını söyledi. İngiliz ve Türk basınındaki haberlere tepki gösteren Fidan, kuğuyu aç kaldığı için öldürdüğü yolundaki haberleri yalanlayarak "Aç kaldığım için değil avlanmak için yaptım. Daha önce kaz ve ördek yakalamıştım. Bir de kuğu avlayayım dedim. Aç kalsam hırsızlık yaparım. Neden kuğu keseyim?" diye konuştu. Londra yakınlarındaki Kent şehrine bağlı Tonbridge kasabasında yaşayan Fidan, uzun zamandır işsiz olduğunu ve ara sıra evinin yakınındaki göle giderek avlandığını ve yürüyüşler yaptığını söyledi.

  "AYNI GÖLDE HEP AVLANIYORUM"

  Görüntü ve fotoğraf vermek istemeyen Hasan Fidan şunları söyledi: "Ben aynı gölde hep avlanıyorum. Bu ilk kez yaptığım ya da saklı gizli yaptığım bir şey değil. Daha önce de bir çok kere kaz ve ördek avlamıştım. Beni avlarken görenler de var. Yaşadığım yerde de bunu herkes biliyor. Burada herkes beni tanıyor. Bu defa da kuğu avlamak istedim. Başıma bunlar geldi. Kuğuların İngiliz Kraliyetinin malı olduğunu bilmiyordum. Kuğuların kesmenin suç olduğunu da bilmiyordum. Bu yüzden beni göz altına aldılar. Zaten mahkeme sonuçlandı. Cezam neyse ödeyeceğim."

  "POLİS 'LEZZETLİ MİYDİ?' DİYE SORDU"

  Olay günü yaşananlar ile ilgili Fidan şöyle konuştu: "O gün bir kuğuyu yaşadığım yere yakın olan Bennett Gölü'nde yakaladım. Keserken bir balıkçı fotoğraflarımı çekti. Fotoğrafımı çektiğini de gördüm. Daha önce de çekmişlerdi. Ardından polis geldi. Çekilen fotoğraflardan beni tanımış. 'Bir kuş kestin mi?' diye sordular. Ben de 'evet' dedim. 'Çok aç olduğun için mi kestin? diye sordular. Ben de 'hayır tadını merak ettim' dedim. Sonra beni tutuklayıp karakola götürdüler. Sorgulandım. Aynı gün serbest bıraktılar. Sonra mahkeme tarihi verildi. Daha sonra polis evime gelip buzdolabında sakladığım etleri aldı. 'Lezzetli miydi?' diye sordu. Ben de 'evet' dedim. Savunma için tarafıma avukat verildi. İkinci mahkemenin sonunda toplam 215 sterlin para cezasına çarptırıldım" İngiliz gazetelerinin de evine gelerek kendisiyle röportaj yapma tekliflerini geri çevirdiğini ve artık bu konu hakkında konuşmak istemediğini söyleyen Fidan, bu olayda artık konuşulacak bir şeyin olmadığını yaptığından dolayı üzüntü duyduğunu ve para cezasını ödeyeceğini söyledi.

  "AÇ OLSAM HIRSIZLIK YAPARIM KUĞU KESMEM"

  Gazetelerin kendisi hakkında aç kaldığı için kuğu kestiği yolundaki haberlerinin doğru olmadığını söyleyen Fidan "Aç kaldığım için değil tadını merak ettiğim için kestim. Aç olsam gider hırsızlık yaparım. Neden göldeki kuğuyu keseyim. Amacım sadece avlanıp etini yemekti" dedi. 2006 yılından beri İngiltere'de yaşadığını ve su anda işsiz olduğunu belirten Hasan Fidan bundan sonra aynı hareketi tekrarlamayacağını söyledi.

  FİDAN'I YAKALATAN BALIKÇI: "CEZA YETERLİ DEĞİL"

  Fidan'ın fotoğraflarını çeken balıkçı Bob Morris ise Fidan'a verilen cezanın yeterli olmadığını düşündüğünü söyledi. Fidan'a verilen ceza tamamen bireysel olarak verilmiş bir para cezası diye konuşan Morris "yaban hayatını koruma çerçevesinde değerlendirildiğinde başkalarını da böyle hareketlerden caydırmak için çok daha yaptırımı olan bir ceza verilmeliydi" şeklinde konuştu. İngiltere parkları ve gollerindeki kuğuların tümü 12. yüzyıla dayanan İngiliz kanunlarına göre İngiliz monarşisine yani Kraliçe'ye ait sayılıyor.

  Görüş Bildir