Petrol
108.95
-3.11%
Euro
17.5047
0.67%
Dolar
16.6926
0.33%
Altın
969.39
-0.37%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
318.681
-5.80%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  İngiltere Polonya'ya asker gönderecek

  İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya'nın olası tehditlerine karşı, Polonya'ya 150 asker göndereceklerini açıkladı.
  • AA
  • 29.11.2016 - 00:36
  İngiltere Polonya'ya asker gönderecek

  İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan Birleşik Krallık-Polonya Zirvesi'nin ardından May, Polonyalı mevkidaşı Beata Szydlo ile Başbakanlık'ta ortak basın toplantısı düzenlendi.

  İngiltere ile Polonya arasındaki ilişkilerin her iki ülkenin de güvenliği ve refahı için önemli olduğunu vurgulayan May, "İngiltere, AB'den ayrılmaya hazırlanırken bu ortaklığı güçlendirmeye kararlıyım." diye konuştu.

  150 İNGİLİZ ASKERİ VE ZIRHLI ARAÇ DESTEĞİ

  Görüşmede Rusya'nın saldırgan tutumunu önlemeyi de ele aldıklarını ifade eden May, "Birleşik Krallık, Varşova'da yazın yapılan zirvede Avrupa'ya  konuşlandıracak asker sayısını artırma sözü vermişti. Polonya'nın kuzeydoğusuna gelecek yıl nisan ayında 150 asker ve birkaç zırhlı araç konuşlandırma kararı  aldık." açıklamasında bulundu. May ayrıca, iki ülke arasında savunma alanında bir anlaşma için çalışacaklarını kaydetti.

  May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden resmen çıkış sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini gelecek yıl Mart ayı sonuna kadar işleteceğini belirterek, "Birleşik Krallık'ta yaşayan Polonyalılar ve diğer Avrupa Birliği vatandaşlarının haklarının korunacağı sözümü Polonyalı mevkidaşıma yineledim." dedi.

  Rusya'ya ilişkin bir soruya May, "Rusya'nın artan saldırgan tutumunun  farkında olmamız ve bunu önlemek için birlikte çalışmamız önemli. Minsk Anlaşması  uygulanana kadar, Rusya'ya yönelik yaptırımların sürmesi gerektiğini bugün  konuştuk. Suriye konusunda ise Rusya'nın masum sivillere yönelik korkunç  bombalamalara destek vermeye son vermesi gerekiyor. Bu kesinlikle kabul edilemez.  Dolayısıyla Rusya'ya uluslararası bir baskı uygulamalıyız." yanıtını verdi.

  POLONYA BAŞBAKANI SZYDLO'NUN AÇIKLAMALARI

  Polonya Başbakanı Beata Szydlo da İngiliz mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin (Brexit) yanı sıra, ekonomi ve savunma başta olmak üzere iki ülke ilişkilerinin ele alındığını ifade etti.

  Birleşik Krallık’ın ülkesinin stratejik ortağı olduğunu vurgulayan Szydlo, Birleşik Krallık AB'den ayrılmaya hazırlanırken, adada yaşayan Polonya vatandaşlarının haklarının korunmasının kendileri için önemli olduğunu ve "tüm AB ülkeleri için ilginç bir tecrübe olacağını" ifade ettiği Brexit sürecini yakından takip edeceklerini belirtti.

  Szydlo, “AB, 50. maddenin işletilmesini bekliyor. Polonya için en önemli şey, Birleşik Krallık’ta yaşayan Polonyalılar için garantiler almak. Bu garantiler karşılıklı olmalı. Brexit müzakereleri, 50. madde işletilene kadar başlamayacak. Müzakereler, AB ve Birleşik Krallık arasında yürütülecek. Müzakereler, doğru bir dengede yürütülmeli.” diye konuştu.

  Rusya’nın uluslararası alandaki hareketliliğine ilişkin olarak da Szydlo, “Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Minsk Anlaşması uygulanana kadar geri kaldırılmamalı." dedi. Szydlo, Rusya'nın Polonya'nın komşusu olduğunu ve iyi ilişkiler kurmak istediklerini kaydederek, "Ancak, Rusya'nın saldırgan bir ülke olması kabul edilemez. Dolayısıyla mevcut yaptırımların devamı sağlanmalı." ifadesini kullandı.

  İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre, Birleşik Krallık'ta 916 bin Polonya vatandaşı, Polonya'da ise 35 bin İngiliz vatandaşı yaşanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir