Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
492.593
-4.85%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  İngiltere Tahran'daki temsilciliğini açtı

  İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, bugün İran’ın başkenti Tahran’da 4 yıl önce kapatılan İngiltere Büyükelçiliğinin açılışını yaptı.
  • AA
  • 23.08.2015 - 11:29
  İngiltere Tahran'daki temsilciliğini açtı

  İngiltere Tahran daki temsilciliğini açtı #1

  İngiltere, Tahran'daki büyükelçiliğini dört yıl aradan sonra yeniden açtı. İngiltere bayrağının, törende, büyükelçilik duvarları dışından görünen bayrak direği yerine bahçe içinde bulunan ve dışarıdan görünmeyen başka bir direğe çekildiği bildirildi.

  İNGİLİZ BAYRAĞINI YAKMIŞLARDI

  Büyükelçiliğin açılışına katılan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, 12 yıl aradan sonra ilk kez resmi temaslarda bulunmak üzere İran'a gelen İngiliz dışişleri bakanı oldu. Hammond, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, meslektaşı Muhammed Cevad Zarif, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile görüşecek.

  Mahmud Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğü Kasım 2011'de İngiltere'nin İran'a yönelik yeni yaptırım kararları almasının ardından muhafazakar bir grup büyükelçilik binasına saldırmış, elçilik binasına giren kişiler maddi zarara yol açmış ve İngiliz bayrağını yakmışlardı.

  İRAN DÜNYADA ÇARPICI BİR ROL ÜSTLENDİ

  Çıkan olaylardan sonra İngiltere Tahran'daki büyükelçiliğini kapatmıştı. "Dünya İran'ın bölge ve dünyada yapıcı bir rol üstlendiğini gördü'' İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nin dört yıl aradan sonra bugün yeniden açılmasıyla ilgili, "Dünya İran'ın bölge ve dünyada yapıcı bir rol üstlendiğini gördü. İngiliz Büyükelçiliği'nin tekrar açılması ve Avrupalıların İran'a gelmeleri bunun işaretidir" dedi.

  İran'ın resmi ajansı İRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'daki Allame Tabatabai Üniversitesi'nde düzenlenen "Nükleer Müzakereler ve İran Siyasi Bilimi" konferansına katılan Zarif, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nin yeniden açılmasıyla ilgili soruyu yanıtladı. Zarif, "Biz istisnai haller dışında dünyayla ilişkilerimizin normal seviyede olması kararını almıştık. İngiliz Büyükelçiliği'ni biz kapatmamıştık. Kendileri bu girişimde bulunmuştu" diye konuştu.


  Görüş Bildir