Euro
11.1528
0.04%
Dolar
9.534
0.07%
Altın
551.57
0.1%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
587.002
3.81%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  İngiltere'de bazı zenginler düğünlerde şempanze eti yiyor

  Ülkedeki bazı zengin ailelerin düğünlerinde, Batı Afrika'dan kaçak olarak sokulan şempanze eti yendiği iddia edildi.
  • AA
  • 11.06.2019 - 22:43
  İngiltere'de bazı zenginler düğünlerde şempanze eti yiyor

  Daily Telegraph gazetesine konuşan East Anglia Üniversitesi'nden primat uzmanı Dr. Ben Garrod, birkaç hafta önce bir havalimanında Batı Afrika'dan ABD'ye giden bir uçakta, çok miktarda şempanze eti ele geçirildiğini söyledi.

  Garrod, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde şempanze eti kaçakçılığının yaygın olduğuna dikkat çekerek, bu hayvanların sağlıksız koşullarda kesilmesi ve genetik olarak insanlara çok yakın olması nedeniyle ciddi bir salgının baş gösterebileceği uyarısında bulundu.

  İngiltere de bazı zenginler düğünlerde şempanze eti yiyor #1

  "KAÇAK ET, YENİ BÜYÜK BİR SALGINA NEDEN OLABİLİR"

  1960'larda şempanzelerin alet kullanabildiğini keşfeden bilim insanı olan ve sonrasında primatların korunmasına yönelik çalışmalar yürüten bir enstitü kuran Dr. Jane Goodall da "yeni büyük salgının", şempanze etlerinden başlayabileceğine dikkat çekti.

  ABD'de insana geçen hastalık taşıyan kaçak şempanze etlerinin ele geçirildiğini hatırlatan Goodall, "HIV primatlardan gelmişti. Bu hayvanlarla çok benzerliğimiz olduğu için bu etlerden insanlara farklı patojen ve virüslerin geçmesi ya da bunların insanların vücudunda mutasyona uğraması riski var." dedi.

  NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA

  Etleri yenen bu hayvanların çoğunun nesli tükenme tehdidi altında olan şempanzeler olduğunu vurgulayan Goodall, şunları söyledi:

  "Interpol, hayvan kaçakçılığı konusunda çok hassas. Kaçakçılığın önlenmesi için daha aktif rol oynamaları istenebilir. Etlere DNA testi yapılmasını sağlayacak teknolojinin pahalı olması halinde, köpekler kaçak eti tespit edebilecek şekilde eğitilebilir"

  İngiltere'nin batısında 2011'de bir baskında, şempanze eti ele geçirilmişti.

  İngiltere de bazı zenginler düğünlerde şempanze eti yiyor #2

  PARİS'TE 270 TON KAÇAK ŞEMPANZE ETİ YAKALANDI

  2010'da da kaçak etlerle ilgili ilk araştırmada sadece Paris Charles de Gaulle Havalimanı'ndan, 270 ton şempanze eti geçtiği belirlenmişti.

  Şempanze etinin, sığır ve domuz etinden beş kat kadar pahalı olduğu belirtiliyor.

  Uzmanlar, tütsülendiği için şempanze etinin gözle anlaşılmasının zor olduğunu, etlerin ancak hayvanların kesilmiş ellerinin de olması halinde tespit edilebildiğini söylüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir