Euro
10.3805
0.69%
Dolar
8.8606
1.13%
Altın
497.42
1.33%
Borsa
1.382
-1.41%
Bitcoin
374.903
-2.80%
19ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 19 C

  İngiltere'de kritik oylama bugün yapılacak

  İngiltere’de Parlamento, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasını bugün oylayacak.
  • AA
  • 15.01.2019 - 16:37
  İngiltere'de kritik oylama bugün yapılacak

  Theresa May başbakanlığındaki hükümetin kasım ayında AB ile vardığı Brexit anlaşması, bugün Parlamento'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda oylanacak. Yerel saatle 19.00’da yapılması öngörülen oylamada, anlaşmanın reddedilmesi bekleniyor.

  RET OYU VERİLEBİLİR

  Ülkede hiçbir kesimi tatmin etmeyen anlaşmaya, May’in partisinden de 100’den fazla milletvekilinin ret oyu vereceği öngörülüyor. May hükümetine dışarıdan destek veren Kuzey İrlanda’nın Demokratik Birlik Partisi'nin 10 milletvekilinin ret oyu vereceği anlaşmaya, muhalefet partileri de blok halinde karşı oy kullanacak.

  İngiltere de kritik oylama bugün yapılacak #1

  BASINDA OYLAMA

  İngiliz basını da bugünkü manşetlerinde, oylamadaki pozisyonlarını ortaya koydu. May’e destek veren Daily Mail gazetesi milletvekillerine, "Ülkenizi Düşünme Zamanı" manşetini atarken, İşçi Partisi'ne yakın gazete Daily Mirror, "Sevgili Başbakan, anlaşman bugün ölüyor. Ulusal birlik namına artık gözlerini ve kulaklarını açıp B Planı bulur musun?" başlığıyla çıktı. Brexit’in en tutkulu savunucuları arasında yer alan The Sun gazetesinin ise manşetini Prens Harry’ye ayırarak, oylamayı küçük bir haberle okurlarına sunması dikkat çekti.

  The Times, Başbakan May’in tarihi bir yenilgiye hazırlandığını yazarken, The Guardian da May’in, oylamada ezici bir yenilgi alacağını vurguladı. Theresa May de Parlamento'da yaptığı konuşmada, "Anlaşma mükemmel değil. Bir uzlaşma. Parlamento'nun bütün üyelerine sesleniyorum. Daha önce ne karar vermiş olursanız olun, önümüzdeki 24 saat içinde bu anlaşmayı bir kez daha düşünün." demişti.

  İngiltere de kritik oylama bugün yapılacak #2

  YOĞUN MUHALEFET OYLAMAYI ERTELETMİŞTİ

  İngiliz Parlamentosu'ndaki Brexit anlaşması oylaması, anlaşmaya yoğun muhalefet nedeniyle ertelenmişti. Bunun üzerine May, AB tarafıyla görüşmeler gerçekleştirerek tedbir maddesiyle ilgili kaygıları giderecek hukuki bağlayıcılığı olan bir taahhüt almaya çalışmıştı. Ancak May, Brüksel'deki muhataplarından iyi niyet beyanlarını aşan taviz almayı başaramamıştı. Anlaşmanın en çok tepki çeken unsurunu oluşturan "tedbir maddesi"yle İngiltere'nin bütünü, belirsiz bir süre için AB ile Gümrük Birliği içinde kalacak.

  İngiltere'nin tek yanlı olarak çekilemeyeceği bu düzenleme içinde ülke, bazı AB kurallarına da tabi olmayı sürdürecek. "Tedbir maddesinin" AB ile daha yakın bir ilişki içinde kalmasını öngördüğü Kuzey İrlanda ile İngiltere arasında mal dolaşımında ise "düzenleyici kontroller" yapılacak. Sert Brexit yanlıları, anlaşmayla İngiltere'nin AB'nin uydu devletine dönüşeceğini ve Kuzey İrlanda'nın da ülkeden kademeli olarak kopacağını savunuyor. Bu kişilere göre İngiltere, AB'ye ödeyeceği ayrılık ücreti ile elindeki en önemli müzakere kozunu da yitirmiş olacak.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir