Euro
10.3221
0.03%
Dolar
8.8144
-0.03%
Altın
496.42
0.05%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
381.508
-0.46%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  İngiltere'de Netanyahu gözaltına alınsın kampanyası

  İsrail Başbakanı'nın İngiltere'ye geldiğinde gözaltına alınması için 65 binden fazla kişi kampanya başlattı.
  • AA
  • 17.08.2015 - 14:47
  İngiltere'de Netanyahu gözaltına alınsın kampanyası

  netanyahu

  İngiltere'de bulunan savaş karşıtı grup "Stop the War Coalition"un da destek verdiği ve Netanyahu'nun "Gazze'de işlediği savaş suçlarından" İngiltere'ye geldiğinde gözaltına alınması için çağrıda bulunulan imza kampanyası İngiliz Parlamentosu'nun internet sayfasındaki imza kampanyaları bölümünde yer alıyor.

  "2 BİN SİVİLİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU"

  Kampanyanın açıklama bölümünde, "Netanyahu eylül ayında Londra'da temaslarda bulunacak. Uluslararası hukuk kapsamında Netanyahu, geçen yıl 2 bin sivili öldürmekten, işlediği savaş suçlarından dolayı Birleşik Krallık'a geldiğinde gözaltına alınmalı" ifadesi yer alıyor.

  İmza kampanyasına şimdiye kadar 65 bin 173 kişi destek verdi.

  Sadece İngiliz vatandaşları ile İngiltere'de ikamet edenlerin destek verebildiği kampanyanın 100 binin üzerinde kişinin desteği alması halinde, konunun parlamentonun gündemine taşınıp taşınamayacağını tartışılacak.

  DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

  İmza kampanyasına ilişkin İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kampanya "bir tür pazarlama çalışması" olarak tanımlandı ve "Kampanyanın hiçbir anlamı yok. İngiltere ve İsrail arasındaki ikili bağlar her zamankinden çok daha yakın" denildi.

  Daha önce İngiltere ziyareti kapsamında gözaltına alınması için hedef alınan İsrailli siyasiler arasında eski Dışişleri Bakanı Tizipi Livni de bulunuyor. Livni, 2008 yılında Gazze'de işlediği iddia edilen savaş suçları dolayısıyla 2009 yılında o zamanki İsrail hükümeti üyeleri hakkında İngiliz mahkemesi tarafından çıkarılan tutuklama kararının ardından Londra ziyaretini iptal etmek zorunda kalmıştı. Livni, Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin görevde bulunduğu 2011 yılında çıkarılan bir dokunulmazlık ile İngiltere'yi ziyaret edebilmişti.

  Gelecek ay Londra ziyareti kapsamında İngiliz mevkidaşı David Cameron ile görüşecek Netanyahu'nun gündemindeki ana maddelerin İran ile yapılan nükleer anlaşma ve İsrail-Filistin barış süreci olması bekleniyor.

  Netanyahu, diplomatik dokunulmazlık yasası kapsamında gözaltına alınmaya karşı korumalı.

  İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz 2014'de başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 bin 159 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Gazze'nin altyapısının harap edildiği saldırılarda yaklaşık 500 bin kişi evsiz kalmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir