Petrol
111.53
2.23%
Euro
17.538
-1.62%
Dolar
16.5564
-1.94%
Altın
971.21
-2.11%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
347.152
-4.44%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  İngiltere'de Trump'a karşı 575 bin imza

  Trump'ın Birleşik Krallık'a girişinin yasaklanması talebiyle başlatılan imza kampanyasına 575 bin 563 kişi destek oldu.
  • AA
  • 19.01.2016 - 09:15
  İngiltere'de Trump'a karşı 575 bin imza

  ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den başkanlık yarışına giren iş adamı Donald Trump'ın Müslümanlara ve Londra'ya yönelik sözlerine tepki olarak Birleşik Krallık'a girişinin yasaklanması için başlatılan imza kampanyasının ardından İngiliz vekiller, konuyu parlamentoda ele aldı.

  575 BİN KİŞİ DESTEK OLDU

  İngiliz Parlamentosu'nun internet sayfasındaki online dilekçe sisteminde Trump'ın, Birleşik Krallık'a girişinin yasaklanması talebiyle 8 Aralık 2015'de başlatılan imza kampanyasına 575 bin 563 kişi destek verdi. Sistemde, 10 bin imza toplayan dilekçelere hükümet teamülen yanıt verirken, imza sayısı 100 bini bulduğunda da dilekçenin parlamentoda tartışılması olanağı doğuyor.

  İngiltere de Trump a karşı 575 bin imza #1

  TRUMP'I KINADILAR

  İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin milletvekili Paul Flynn başkanlığında, İngiliz Parlamentosu'nun Westminster Hall bölümünde düzenlenen tartışmada söz alan vekiller, Trump'ın Müslüman topluma yönelik ifadelerini kınadı.

  "NEFRET FİGÜRÜ"

  Trump'ın bazı vekiller tarafından "nefret figürü" olarak tanımlandığı ve 3 saat süren tartışmada birçok İngiliz siyasi, Trump'ın ülkeye girişine yasak getirilmemesi gerektiğini belirterek, hatta Trump'ın ülkeye davet edilerek, Birleşik Krallık'taki çok kültürlü, çok uluslu ve çok inançlı yaşamın kendisine gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

  Oturumda, herhangi bir oylama yapılmadı. Tartışmaya katılan siyasiler arasında Trump'ın ülkeye girişinin engellenmesini isteyen vekiller olsa bile, İngiliz vekillerin bu yönde bir karara varacak yetkisi bulunmuyor.

  YETKİ İÇİŞLERİ BAKANINDA

  Trump'ın ülkeye girişine ilişkin herhangi bir değişiklikten sorumlu olacak İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, şimdiye kadar konu hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı. İngiltere İçişleri Bakanlığının geçmişte Trump'ın ifadelerine benzer olarak, ulusal güvenlik çerçevesinde nefret içerikli söylemlerde bulunan kişilerin ülkeye girişine yasak koyduğu biliniyor.

  Trump, geçen ay başında başkanlık seçimi için yürüttüğü kampanya sırasında konuşmasında, göçmen ya da turist olarak ABD'ye gelmek isteyen Müslümanların ülkeye alınmaması için çağrıda bulunmuş, Londra ile ilgili olarak da "Bazı radikalleşmiş bölgelere polis de girmeye korkuyor" ifadelerini kullanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir