Petrol
76.52
-0.84%
Euro
19.6773
-0.05%
Dolar
18.6387
0.00%
Altın
1.073
0.11%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
324.839
2.06%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C

  İngiltere'nin ayrılması AB'nin dağılmasına neden olur

  İsveç Dışişleri Bakanı, İngiltere'nin AB'den ayrılmasının domino etkisi yaparak birliğin dağılmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.
  • DHA
  • 13.06.2016 - 02:10
  İngiltere'nin ayrılması AB'nin dağılmasına neden olur

  ingiltereab

  İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Birleşik Krallık'ta 23 Haziran'da düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) referandumunun, birliğin dağılmasının önünü açabileceği uyarısında bulundu.İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Wallström, Birleşik Krallık'ın AB konusunda referanduma gitme kararının üye ülkeler arasında domino etkisi yaratabileceğini söyledi.

  Diğer AB üyesi ülkelerin de referandum talebinde bulunabileceğini ve bir takım imtiyazlı koşul isteklerini gündeme getirebileceğini vurgulayan Wallström, sandıktan AB'den ayrılmayı ifade eden Brexit kararı çıkması halinde diğer AB üyesi ülkelerin de bu yolu seçebileceğini söyleyerek, "Bu durum, diğer AB üyesi devletleri de etkileyebilir ve bu devletler şunu diyebilir, 'Eğer birlikten çıkabiliyorlarsa o zaman belki biz de referandum düzenlemeli ve belki biz de ayrılmalıyız" dedi.

  Wallström ayrıca, sandıktan AB'de kalma sonucu çıkması halinde ise bu kez bu gelişmenin de yine AB üyesi ülkeleri etkileyeceğini söyleyerek, "Eğer AB'de kalırlarsa bu da diğer ülkelerin şöyle düşünmesinin yolunu açabilir, 'Müzakere ettiler, özel bir muamele talebinde bulundular, o zaman neden biz de aynısını yapmayalım Yayılma etkisi maalesef ki hissedilecek, derinden hissedilecek. Her halükarda kötü olacak" diye konuştu.

  Birleşik Krallık'ın AB'de kalarak yoluna devam ettiğini görmeyi arzuladığını aktaran Wallström, 90 bin İsveçlinin yaşadığı Birleşik Krallık'ın, ülkesinin önemli bir ticari ortağı olduğunu hatırlattı.

  KALSIN MI AYRILSIN MI?

  Birleşik Krallık'ta halk 23 Haziran'da "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusunu yanıtlamak üzere sandık başına gidecek. Referandumda, 18 yaş üzeri Birleşik Krallık, İrlanda ve Milletler Topluluğu vatandaşları oy kullanabilecek.


  Görüş Bildir