Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.734
-0.48%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  İngiltere'nin kapısı Esma Esad'a açık

  Avrupa Birliği, Suriye lideri Beşşar Esad'ın eşi Esma Esad'a seyahat yasağı getirdi. Esad’ın malvarlığı da donduruldu.
  • 24.03.2012 - 09:35
  İngiltere'nin kapısı Esma Esad'a açık

  İngiltere nin kapısı Esma Esad a açık #1

  Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın İngiltere doğumlu eşi Esma Esad'a AB'ye üye ülkelere seyahat yasağı ve bu ülkelerdeki mal varlığının dondurulması gibi bir dizi yaptırım uygulama kararı aldı.

  Aynı yaptırımlar, Esad'ın annesi, kız kardeşi ve baldızının yanı sıra 8 Suriyeli bakana da uygulanacak.

  SURİYELİ AİLENİN İNGİLTERE DOĞUMLU KIZI

  Ünlü bir Suriyeli ailenin kızı olarak İngiltere'nin başkenti Londra'da doğan 36 yaşındaki Esma Esad, 1996 yılında King's College'dan mezun olmuştu. Esma Esad, JP Morgan'da çalışırken tanıştığı Beşşar Esad ile evlenmek için 2000 yılında Şam'a taşınmıştı.

  Birkaç hafta önce Suriyeli muhalifler tarafından ele geçirilen ve çok sayıda gazetede yayımlanan elektronik postalarında Esma Esad, pahalı mobilyalar, mücevherat ve Christian Louboutin ayakkabılara düşkünlüğünü dile getiriyordu.

  İngiliz vatandaşlığını koruyan Esad, bir e-postada Paris'teki bir butikten 46,3 bin dolarlık mobilya ve şamdan aldığını yazmıştı.

  Suriye'de kanlı ayaklanmanın başlamasından bir ay önce Vogue dergisi, Esad'ın yaptığı hayır çalışmalarını övmüş ve Esma Esad'ı "Çöl Gülü" olarak nitelendirmişti.

  Esma ve Beşşar Esad çiftinin, 10, 8 ve 7 yaşlarında üç çocuğu var.

  İNGİLTERE'NİN KAPISI AÇIK

  İngiltere İçişleri Bakanlığı, AB seyahat yasağının bir İngiliz vatandaşını İngiltere'ye girmekten alıkoyamayacağını açıkladı.

  İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise Esad ailesinin tüm üyelerine seyahat yasağı uygulandığı için Esma Esad'ın İngiltere'ye gelmesinin zaten beklenmediğini söyledi.

  MALVARLIĞINA DONDURMA

  Esad'a Mayıs ayından bu yana yaptırım uygulayan AB, iki Suriyeli şirketin mal varlığını da dondurma kararı aldı.

  Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Suriye'de rejimin giderek güç kaybettiğine inandığını söyledi.

  Birleşmiş Milletler, Esad rejimine karşı yaklaşık bir yıl önce başlayan ayaklanma sırasında en az 500'ü çocuk 8 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, binlercesinin de yaralandığını açıklamıştı.

  ABD MEMNUN

  Bu arada ABD, AB'nin Beşşar Esad'ın ailesine yaptırım uygulama kararından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, bu yeni yaptırımların, Beşşar Esad'ın devrilmesinin hızlandırılması için gösterilen uluslararası çabalara eklenen "çok iyi bir girişim" olduğunu belirtti.


  Görüş Bildir