Euro
10.1817
0.41%
Dolar
8.6717
0.29%
Altın
490.37
0.48%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
384.348
-6.52%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  İnişe geçerken kaza yapan THY uçağında suçlu yok

  Hollanda'da inişe geçtiği sırada kaza yapan THY uçağında 9 kişi hayatını kaybetmişti. Savcılık suçlu yok dedi.
  • 25.04.2012 - 15:08
  İnişe geçerken kaza yapan THY uçağında suçlu yok

  İnişe geçerken kaza yapan THY uçağında suçlu yok #1

  Hollanda'da, 25 Şubat 2009'da İstanbul–Amsterdam seferini yaparken inişe geçtiği sırada düşen THY uçağı kazasına ilişkin açılan soruşturma, suç işlenmediğine karar verilerek kapatıldı.

  SUÇLU YOK

  Soruşturmayı yürüten Haarlem Savcılığı, kazayla ilgili kimsenin suç işlemediğine karar verildiğini belirterek, cezai soruşturmanın kapatıldığını açıkladı.

  Savcılık tarafından yapılan açıklamada, 9 kişinin hayatını kaybettiği ve bir çok kişinin de yaralandığı kazadan sonra Ulusal Havacılık Savcılığı tarafından hem araştırma hem de cezai soruşturmanın başlatıldığı hatırlatıldı.

  Bu çerçevede tanıklar ve uzmanların dinlendiği; pilotlar, hava trafik kontrolü, THY ve üretici firma Boeing'in kusurunun olup olmadığının soruşturulduğuna değinilen açıklamada, "Hollanda'da suç islemiş olduğu tespit edilen yasal ya da tüzel hiçbir şahıs bulunmamaktadır. Haarlem iddia makamı, cezai soruşturmayı kapatmış bulunmaktadır" denildi.

  Hollanda'da 25 Şubat 2009'da meydana gelen uçak kazasında 4'ü mürettebat toplam 9 kişi hayatını kaybederken, 100'e yakın kişi de yaralanmıştı. 127 yolcu ve 7 kişilik mürettebat taşıyan uçak, havaalanına bir buçuk kilometre uzaklıktaki bir tarlaya düşmüş ve üç parçaya ayrılmıştı.

  ARIZALI DENİLMİŞTİ

  Kazayla ilgili araştırma yapan Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi'nin hazırladığı raporda, uçağın, sol tarafında yer alan irtifa gösterge aletinin arızalı olmasından dolayı düştüğü ileri sürülmüştü.

  Kazayla ilgili nihai raporun açıklanmasından sonra harekete geçen kazazede avukatları, özellikle üretici firma Boeing aleyhine ABD'de yüklü miktarlarda tazminat davaları açtı. Bu konudaki hukuki süreç ise henüz tamamlanmadı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir