Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
488.287
1.31%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C

  İnterpol Franco rejimi sanıklarının peşinde

  Arjantinli yargıç Maria Servini de Cubria'nın İspanya'daki Franco döneminin (1936-1975) suçlarına ilişkin yürüttüğü soruşturmada, sanık olan 19 kişinin Arjantin'e iade edilmesi için İnterpol devreye girdi.
  • 13.11.2014 - 03:45
  İnterpol Franco rejimi sanıklarının peşinde

  interpol

  Yargıç Cubria'nın 30 Ekim'de sunduğu talebi kabul eden İnterpol'ün bugün İspanya'daki ofisine "çok acil" notuyla bir bilgi geçip söz konusu 19 sanığın tutuklanıp, Arjantin'e iadesini istediği bildirildi.

  İspanya'nın yerel ajanslarında yer alan haberlerde, söz konusu 19 sanık arasında diktatör Franco'nun son dönemlerinde bakanlık yapmış ve halen hayatta olan Jose Utrera Moline, Rodolfo Martin Villa, Fernando Suarez, Licinio de la Fuente, Jose Maria Sanchez Ventura Pascual, Alfonso Osorio Garcia, Antonio Carro Martinez ile emekli olan 7 polis, 1 asker,  2 hakim, 1 Savaş Konseyi üyesi ve 1 jinekolog da bulunuyor.  Normalde sanık listesinde 20 kişinin isminin olduğu ancak eski bakan Antonio Barrera'nın hayatta olmamasından sanıklığının otomatik olarak kaldırıldığı bildirildi.

  Konuyla ilgili İspanyol basınına yansıyan bilgilerde, yasa gereği güvenlik güçlerinin İspanya'da yaşayan 19 sanık hakkındaki tutuklamaları gerçekleştirmek için Madrid'deki Ulusal Mahkeme'ye başvurması gerektiği ve mahkemenin bu kişiler hakkında geçici süreyle tutuklama, şartlı ve ya şartsız serbest bırakma, kefalet ve ya pasaportuna el koyma gibi dilediği kararı verebileceğini ifade edildi.

  Arjantinli yargıç Cubria, yine Franco rejimiyle bağlantılı bir soruşturma kapsamında sanık olarak gösterdiği Franco döneminde görev yapan bir jandarma ve bir polisin yakalanıp Arjantin'e iadesini istemiş, Ulusal Mahkeme ise geçen aralıkta bu kişilerin pasaportlarına el koysa da Arjantin'e iade talebini reddetmişti.

  "GEÇMİŞ KARARLAR REDDEDİLEBİLİR"

  Öte yandan İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala, İnterpol'ün talebiyle ilgili gazetecilere yaptığı değerlendirmede, geçer aralık ayındaki olayla benzerlik olduğunu savunup, "Hükümet olarak İnterpol'ün talebi üzerinde çalışacağız ancak Ulusal Mahkeme'nin geçmiş kararından dolayı bu kişilerin iadesinin reddedileceğini sanıyorum" dedi.

  "Tarihimizin trajik bir dönemini aşmaya çalışıyoruz ama bu bahsedilen suçlar tamamen aşılmıştır" diyen Catala, Arjantinli yargıç Cubria'nın yönelttiği suçlamaların İspanya'da zaman aşımına uğramış suçlar olduğunu ve 1977 yılında çıkartılan genel af ile Franco döneminde işlenilen tüm suçların affedildiğini hatırlattı.


  Görüş Bildir