Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
362.431
-0.35%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Irak BKY'den Suriyeli Kürtlere eğitim

  Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Barzani, Suriyeli Kürtlere askeri eğitim verileceğini açıkladı.
  • 10.05.2013 - 10:01
  Irak BKY'den Suriyeli Kürtlere eğitim

  Irak BKY den Suriyeli Kürtlere eğitim #1

  İngiliz Financial Times gazetesi BKY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, "Yönetimimizin önceliği Suriye'deki Kürt bölgelerinin Cabhat El Nusra ve diğer terörist unsurlar tarafından savaş alanına dönüştürülmesini önlemektir" dediğini yazdı.

  EĞİTİM SAVUNMA AMAÇLI

  Gazete, Barzani'nin kuzey Irak'ta verilecek olan eğitimle ilgili "Saldırı amaçlı değil savunma amaçlı olacak" diye vurguladığını belirtti.

  Habere göre Barzani şunları kaydetti:

  "Biz bazı eğitimler veriyoruz ama şuna açıklık getirmem gerekiyor. Bu Suriye'nin iç işlerine karışmak anlamına gelmiyor. Biz Suriye sorununun diyalogla çözülmesinden yanayız."

  DAHA ÖNCE DE BENZER BİR EĞİTİM VERİLDİ

  Haberde Barzani'nin ısrarla Erbil'in Suriyeli Kürtlere özerklik için bastıramadığına, Suriyeli Kürt toplumunun birlik içinde olmasını istediğine vurgu yaptığı da belirtildi.

  BKY daha önce de rejim güçlerinin geri çekilmesiyle Kürt bölgelerinde boşluk meydana gelmesini önlemek için Suriyeli Kürtlere eğitim verdiklerini açıklamışlardı.

  SURİYE KONUSUNDA RUSYA İLE ABD ÇÖZÜM ARAYIŞINDA

  Rusya ve ABD bu hafta başında Suriye'deki çatışmalara çözüm bulmak amacıyla bir barış konferansı düzenlemek konusunda anlaştılar.

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergei Lavrov hem Esad rejimini hemde muhalifleri geçtiğimiz yıl Cenevre'de hazırlanan plana uymaya ikna etmek için "en kısa zamanda" bir konferans düzenlenmesi gerektiğini söylediler.

  Ancak Barzani'nin sözleri tüm bölgeyi etkisi altına almasından korkulan durumun ne denli hassas ve karmaşık olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

  Geçmişte rejime karşı olmalarına rağmen Suriye nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan Kürtlerin çoğunluğu Arap olan isyancılarla ilişkileri iyi değil.

  Geçtiğimiz yılın sonlarında isyancı Kürtlerle El Kaide ile bağlantılı olan Cabhat El Nusra arasında Türkiye sınırı yakınlarındaki Ras El Ayn kentinde çatışmalar patlak vermişti.


  Görüş Bildir