Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Irak hapishanelerindeki sünni tutuklular infaz edildi

  Uluslararası Af Örgütü, hükümet güçleri ve Şii milislerin gözaltında tutulan Sünnileri infaz ettiklerine dair ellerinde kanıtlar olduğunu duyurdu.
  • 29.06.2014 - 12:45
  Irak hapishanelerindeki sünni tutuklular infaz edildi

  Irak hapishanelerindeki sünni tutuklular infaz edildi #1

  Uluslararası Af Örgütü, hükümet güçleri ve Şii milislerin; Telafer, Musul ve Bakuba gibi şehirlerde gözaltında tutulan Sünnileri infaz ettiklerine dair ellerinde kanıtlar olduğunu duyurdu.

  İNFAZDAN SAĞ KURTULANLAR İDDİA ETTİ

  "Irak güçleri, 15 Haziran akşamı Telafer, Musul ve Bakuba gibi şehirlerden çekilirken intikam amaçlı olarak Sünni tutukluları infaz etti." Uluslararası Af Örgütü'ne bu iddiayı aktaranlar, "infazdan" sağ kurtulmayı başaranlar ve hayatlarını kaybedenlerin aileleri. İddialarını destekleyecek görüntüleri de Uluslararası Af Örgütü'ne teslim ettiler. Örgüt, bu görüntüleri "korkunç" olarak nitelendiriyor.

  "TUTUKLULARI İNFAZ ETMEK SAVAŞ SUÇU"

  Af Örgütünün Irak'ın kuzeyinde bulunan üst düzey kriz danışmanı Donatella Rovera, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Savaşın bile kuralları vardır. Tutukluları öldürmek savaş suçudur." dedi. Rovera, olayın aydınlatılması için acilen Maliki hükümetinin tarafsız ve bağımsız bir soruşturma başlatması gerektiğini ifade etti.

  BM: IRAK'TA 1000'DEN FAZLA ÖLÜ VAR

  Birleşmiş Milletler, Irak Şam İslam Devleti ve Sünni aşiretlere mensup silahlı kişiler ile Irak ordusu arasında yaşanan çatışmalarda son üç haftada binden fazla kişinin öldüğünü duyurmuştu. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, basın toplantısında 5-22 Haziran arasında Irak’ın Ninova, Diyala ve Selahaddin eyaletlerinde meydana gelen çatışmalarda en az 757 sivilin hayatını kaybettiğini, 599 sivilin ise yaralandığını söyledi. Colville, en az 318 kişinin de aynı tarihlerde Bağdat’ta bomba yüklü araçlarla yapılan saldırılar neticesinde öldüğünü, 590 kişinin de yaralandığını ifade etti. BM yetkilisi, Irak güçlerinin 15 Haziran'da Telafer’in Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve diğer silahlı grupların kontrolüne geçmesinin ardından kenti terk etmeden önce 31 tutukluyu yargılamadan öldürdüğünü vurguladı.

  IRAK BÖLÜNMENİN EŞİĞİNDE

  Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi. IŞİD’in bölgeye düzenlediği saldırının ardından Irak ordusunun askerleri bölgeden çekilmişti. Örgüt, Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu bünyesine kattığı gönüllülerin de desteği ile kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor. IŞİD hedefinin Bağdat’a ilerlemek olduğunu açıklamıştı.

  IŞİD ŞERİATA DAYALI DEVLET İSTİYOR

  Irak’ta bir süredir Şiiler gönüllü milisler oluşturuyor. Ülkenin en büyük Şii otoriteleri Ayetullah Ali Sistani, Ammar El Hekim ve Mukteda Sadr, Şiileri silah başına çağıran fetvalar yayınlıyor. Irak televizyonu gönüllü sayısının 3 milyona ulaştığını iddia etti. Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip olan IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor. IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol bölgesi Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili olan örgüt son olarak ülkenin en büyük ikinci kenti Musul ve Tikrit'in yanı sıra Anbar eyaletindeki bazı kasabalar ve Suriye sınırındaki önemli bölgelerde kontrolü ele aldı.

  Görüş Bildir