Petrol
96.31
-0.21%
Euro
18.305
0.15%
Dolar
17.9192
0.11%
Altın
1.032
-0.09%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
414.669
-3.05%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Irak: IŞİD liderlerinin çoğu ya öldürüldü ya tutuklandı

  Irak Başbakanı Maliki'nin danışmanı Hızai, IŞİD örgütünün lider kadrosunun önemli bir kısmının öldürüldüğünü ya da tutuklandığını söyledi.
  • 12.05.2014 - 15:41
  Irak: IŞİD liderlerinin çoğu ya öldürüldü ya tutuklandı

  Irak: IŞİD liderlerinin çoğu ya öldürüldü ya tutuklandı #1

  Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin danışmanı Amir el-Hızai, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün lider kadrosunun önemli bir kısmının öldürüldüğünü ya da tutuklandığını söyledi. Hizai, "IŞİD örgütü, sadece hayali isimlerden oluşan ve Şam'dan Bağdat'a kadar devlet kurmak gibi kendine has teorileri olan bir örgüt. Bunların söz konusu teorileri çökertildi. Lider kadrosunun önemli bir kısmı öldürüldü, bir kısmı da tutuklandı" dedi.

  SIĞINAKLAR TAHRİP EDİLDİ

  Felluce'de oturan ailelerin ordudan yardım istediğini dile getiren Hizai, bölge halkının IŞİD'in ablukasından kurtulmak için orduya katıldığını söyledi. Hizai, IŞİD terör örgütünün varlığını sürdürmesi için destekleyen taraflar olduğunu vurgularak, isim vermeden "Sınır ötesinden bu örgüte lojistik destek sağlayanlar var" ifadesini kullandı. Irak Savunma Bakanlığından geçen cuma yapılan açıklamada, IŞİD'i hedef alan geniş çaplı operasyonlar başlatıldığı duyurulmuş, operasyonlarda örgütün sığınaklarının tahrip edildiği ve mühimmatlarının ele geçirildiği belirtilmişti. Irak ordusu, "Aşiret Devrimcileri" olarak adlandıran silahlı gruplar ile IŞİD terör örgütü unsurlarının bulunduğunu gerekçe göstererek, Felluce'nin bağlı bulunduğu Enbar ve çevresinde yaklaşık 4 aydan bu yana operasyon düzenliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir