Petrol
83
0.30%
Euro
17.8074
0.41%
Dolar
18.4654
-0.05%
Altın
967.95
0.51%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
359.150
2.63%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Irak Meclis Başkanıdan birliği koruma çağrısı

  Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, referandumun "yasal olmadığını" yineleyerek "ülkenin birliğini koruması" çağrısında bulundu.
  • AA
  • 25.09.2017 - 13:18
  Irak Meclis Başkanıdan birliği koruma çağrısı

  Cuburi, meclis oturumunda yaptığı konuşmada "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandum kararı yasal değildir. Hükümeti ülkenin birliğini korumak için gereken önlemleri almaya çağırıyoruz." dedi.

  Cuburi ayrıca meclisteki Dışişleri, Maliye, Petrol ve Doğalgaz, Güvenlik ve Savunma, İller ve Hukuk komitelerini referanduma karşı gerekli kararları almaları için toplantıya davet etti.

  Irak Meclis Başkanıdan birliği koruma çağrısı #1

  "REFERANDUM SONUCU DONDURULSUN"

  Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi de IKBY Başkanı Mesut Barzani'ye seslenerek "sorunların yapıcı diyalog ve görüşmelerle çözülmesi için referandum sonucunu dondurmasını" istedi.

  Irak Meclis Başkanıdan birliği koruma çağrısı #2

  Allavi düzenlediği basın toplantısında, Kerkük ve tartışmalı bölgeler sorununun 140.maddeye göre çözülmesi gerektiğini belirterek "Ulusal Koalisyon (Şii) ile Kürt gruplar, intikam ve askeri müdahale içerikli atışmalardan vazgeçmeli. Kürt dostlarımızla sadece Ulusal Koalisyon'un diyalog sürecinde bulunmasını kabul etmiyoruz. Bu süreci yürütmek için ulusal bir komite kurulmalı." dedi.

  Iraklı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Allavi ayrıca "Bölge ülkelerini Irak'ın iç işlerine karışmaması için uyarıyorum. Hükümet de ilgili ülkeleri uyarmalı." ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir