Petrol
97.93
1.32%
Euro
18.3931
0.52%
Dolar
17.9508
0.01%
Altın
1.037
0.61%
Borsa
2776
0.00%
Bitcoin
420.216
-2.80%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Irak ordusu IŞİD operasyonuna hazırlanıyor

  Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi, hazırlıkları yerinde görmek için Selahaddin iline bağlı Taci bölgesindeki askeri birlikleri ziyaret etti.
  • AA
  • 26.02.2015 - 10:32
  Irak ordusu IŞİD operasyonuna hazırlanıyor

  Irak ordusu IŞİD operasyonuna hazırlanıyor #1

  Bakan Ubeydi, IŞİD'e karşı savaşmak için konuşlandırılan Taci'deki askeri birlikleri denetledi ve burada komutanlarla toplantı yaparak, operasyon hazırlıkları ve sıkıntılı bölgelerdeki güvenlik durumuna ilişkin bilgi aldı.

  HARİTA ÜZERİNDE ÇALIŞTILAR

  Ubeydi ve komutanların, harita üzerinde çalışmaları dikkati çekti. Selahaddin ve çevresindeki IŞİD militanlarına yönelik başlatılması beklenen operasyon hazırlıklarını da inceleyen Ubeydi, komutanlarla harekat sırasında kullanılacak askeri mühimmat ve diğer ihtiyaçları konuştu.

  Irak ordusu IŞİD operasyonuna hazırlanıyor #2

  TARİH VERİLMEMİŞTİ

  Irak ordusu ve Şii milislerden oluşan Halk Toplulukları'nın, uzun süredir IŞİD'in elinde bulunan Selahaddin ilini kurtarmak için operasyon hazırlığında olduğu biliniyor. Savunma Bakanı Ubeydi, daha önceki açıklamalarında, kentin ne zaman kurtarılacağına ilişkin tarih vermekten kaçınmıştı.

  Irak ordusu IŞİD operasyonuna hazırlanıyor #3

  TACİ BÖLGESİ AMERİKAN UÇAKLARININ MEZARI

  Bağdat'ın kuzeyindeki Selahaddin iline bağlı Taci bölgesinde Sünni Meşahide, Duleym, Zobe, Cubur, Akidat, Beni Temim ve Kaysiyyun aşiret mensupları yaşıyor. Taci, ABD'nin 2003'teki işgalinden sonra en çok Amerikan savaş uçağının düşürüldüğü bölge olarak biliniyor.

  Irak ordusu IŞİD operasyonuna hazırlanıyor #4

  BM'nin 2003 yılı verilerine göre bölgenin nüfusu 300 bin civarında. Taci Askeri Üssü'nün bulunduğu bölge, eskiden tank yapımında kullanılan malzemelerin üretildiği en büyük askeri fabrikaya sahipti.

  Irak ordusu IŞİD operasyonuna hazırlanıyor #5

  ABD HAVADAN DESTEK VERİYOR

  Irak'ta IŞİD'in 10 Haziran'da Musul'u ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor. Şii milislerin de içerisinde yer aldığı Irak ordusuyla Peşmerge güçleri, IŞİD'in elindeki toprakları kurtarmak için operasyonlar düzenliyor. ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.

  Irak ordusu IŞİD operasyonuna hazırlanıyor #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir