Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Irak Türkmenleri'nden Musul açıklaması

  Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, Türkmenler'in bölgede zayıf bırakıldığını, peşmergenin güçlendiğini söyledi.
  • 11.06.2014 - 16:58
  Irak Türkmenleri'nden Musul açıklaması

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütünün başta Musul olmak üzere Türkmenlerin de yer aldığı şehirleri işgal etmesinin ardından gözler bölgedeki Türkmenlere çevrildi.

  Irak Türkmenleri'nden Musul açıklaması #1

  TÜRKMENLER YALNIZ BIRAKILDI

  Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi konuyla ilgili bir açıklama yaparak Türkmenler'in zayıf bırakıldığından şikayet etti.

  Türkmenler'in bulunduğu coğrafyada peşmergelerin giderek güçlendiğini anlatan Salihi, yaşanan işgalin planlı ve anlaşmalı olduğunu savundu. Musul'daki gerginlikte Kuzey Irak yönetimi ile Merkezi Irak yönetiminin payı olduğunu söyleyen Salihi şöyle konuştu: "Türkmen cografyasına ordunun çekilmesiyle birlikte peşmerge bu bölgelerde kendisini güçlendirmiştir. Bu iş planlı ve anlaşmalı gerçekleşmiştir. Bu işte Kuzey Irak yönetimi ile Merkez yönetiminin bilgileri dahilinde görülmüştür. Ordunun çekilmesiyle peşmergenin hemen yerleşmesi gelecekte hakim olması anlamı taşımaktadır.

  "HERKESİN SİLAHI VAR TÜRKMENLERİN YOK"

  Anlaşma olmasaydı, merkezi hükümet kesinlikle buna izin vermezdi. Öyle görülüyor ki anlaşmışlar. Türkmen bölgeleri için emri vaki yapılmıştır. Bunu Ankara'ya da söylemiştik. Herkesin silahlı bir grubu var. Ne yazıkki Türkmenler bu hususta çok zayıf kaldılar, zayıf bırakıldılar. Ankara'nın bu hususun üzerinde ciddi durmalarını istirham ediyorum."

  ADANA'DAKİ MİT TIRLARI GÜNDEME GELDİ

  Türkmen Cephesi Başkanı'nın açıklamaları akla aylar önce Adana'da durdurulan ve Suriye ile Irak Türkmenleri'ne yardım götürürken Cemaat'in polisleri tarafından durdurulan MİT'e ait tırlar geldi. Türkiye, Suriye ve Irak'taki Türkmenler'e destek amacıyla tırlar üzerinden yardım götürürken, Cemaat tarafından dünyaya "Terörü destekleyen ülke" gibi gösterilmek istenen Türkiye o gün o yardımı Türkmenler'e ulaştıramamıştı.

  Görüş Bildir