Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
391.305
-8.34%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Iraklı Şii liderden Irakiye Bloku'na zeytin dalı

  Iraklı Şii lider Seyyid Ammar El Hekim, Irak parlamentosunu boykot eden Sünni destekli Irakiye Bloku'na seslendi.
  • 26.01.2012 - 14:03
  Iraklı Şii liderden Irakiye Bloku'na zeytin dalı

  Iraklı Şii liderden Irakiye Bloku na zeytin dalı #1

  Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı El Hekim, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Irakiye'yi parlamentoya davet etmek istiyorum. Adil taleplerini değerlendireceğimizi ve gereken neyse yapacağımızı söylüyoruz" diye konuştu.

  Irak'ta mezhebe dayalı bir yönetimin sürdürülmesinin mümkün olmadığını ifade eden El Hekim, bütün etnik ve kültürel farklılıkları kucaklayacak bir yönetime ihtiyaç olduğunu belirterek, çalışmalarının da bu yönde devam ettiğini söyledi.

  TUTUKLAMA KARARI GERİLİMİ YÜKSELTTİ

  Irak'taki Şii-Sünni gerilimi, geçtiğimiz ay Şiilerin önderliğindeki hükümetin, Sünni Cumhurbaşkanı Tarık El Haşimi hakkında tutuklama emri çıkartmasının ardından yükselmişti.

  Teröre destek vermekle suçlanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Kuzey Irak'a sığınmak zorunda kalırken, Haşimi liderliğindeki Irakiye Bloku parlamentoyu ve kabine oturumlarını boykot etme kararı almıştı.

  Basın toplantısında konuşan Davutoğlu ise Türkiye'nin bölgesinde hiçbir zaman herhangi bir etnik ya da mezhebi yaklaşımı olmadığını ve olmayacağını belirterek, "Sünnisiyle, Şiisiyle, Hıristiyanıyla, Arabıyla, Kürdüyle, Türkmeniyle bütün Iraklıların birlikte yeni ve güçlü bir Irak inşa etmeleri bölge için büyük günlerin habercisi olacaktır" dedi. (Hürriyet)


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir