Euro
15.6378
0.57%
Dolar
13.8036
0.85%
Altın
787.84
0.38%
Borsa
2.052
2.37%
Bitcoin
689.444
-2.06%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Irak'ta Haydar El-İbadi'ye verilen süre sona eriyor

  Haydar El-İbadi'ye hükümeti kurması için verilen süre 10 Eylül'de sona eriyor.
  • 07.09.2014 - 14:29
  Irak'ta Haydar El-İbadi'ye verilen süre sona eriyor

  Irak ta Haydar El-İbadi ye verilen süre sona eriyor #1

  Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Irak'ta Şii Ulusal İttifakı'nın aday olarak gösterdiği Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Haydar el-İbadi'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

  YENİ HÜKÜMET KURMAK İÇİN VERİLEN SÜRE SONA ERİYOR

  El-İbadi'ye verilen süre 10 Eylül'de sona eriyor. Ancak siyasi partiler arasında henüz bir anlaşma zemini oluşmuş değil. Bakanlık koltukları için taraflar arasında kıyasıya bir çekişme var. En büyük çekişmelerden biri Savunma bakanlığının hangi gruba verileceği konusunda yaşanıyor. Hem Şii hem de Sünni taraflar Savunma bakanlığından vazgeçmeye yanaşmıyor.

  SORUN SAVUNMA VE PETROL BAKANLIĞI

  Irak Meclis Başkanı Selim el-Ceburi, hazırlık aşamasındaki yeni hükümetin kabulünün, Sünni Milli Güçler Koalisyonu'nun tabanının taleplerine karşılık verilmesine bağlı olduğunu bildirmişti. Sünni olan Ceburi, dengeyi kurmak için savunma bakanlığının kendilerinde olması gerektiği görüşünü savunuyor. Anlaşmanın sağlanamadığı bir başka koltuk ise petrol bakanlığı. Ülkedeki Kürtler, Petrol ve Dışişleri bakanlıklarının kendilerine verilmesini istiyor.

  SON 4 GÜN

  Kürtlerin bir başka talebi de ülke petrolü üzerindeki haklarının yasayla korumaya alınması. Bütün bu tartışmalar arasında hükumeti kurmak için Haydar El İbadi'ye verilen 30 günlük sürenin neredeyse sonuna gelindi. İbadi'nin 4 gün içerisinde hükumeti kurması gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir