Dolar
7.203
-1.8357%
Euro
8.4536
-1.8814%
Altın
1921.28
-5.2422%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
445.232
-6.9426%
Bitcoin
82457.17
-5.3301%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Irak'ta Maliki protestoları devam ediyor

  Bağdat'ın batısındaki El-Enbar eyaletine bağlı Ramadi şehrinde protesto gösterisi düzenlendi.
  • 11.01.2013 - 20:16
  Irak'ta Maliki protestoları devam ediyor

  Irak ta Maliki protestoları devam ediyor #1

  Ramadi'nin, İzzet ve Onur Meydanı'nda ''Bütünleşmiş Irak'' adı altında düzenlenen gösteriye on binlerce kişi katıldı.

  Gösteri öncesi okunan cuma hutbesinde, merkezi hükümetten, ''Sünni bölgelerine yaptığı baskıları kaldırması, Ürdün sınırındaki Traybil sınır kapısının iki gün içerisinde tekrar açılması'' istendi.

  Cuma namazından sonra başlayan gösteride sık sık, ''Mezhepçi değiliz, haklarımızı istiyoruz'', ''Dışarıdan destek almıyoruz'', ''Zulüm kaldırılsın'', ''Irak'ın birlik ve bütünlüğüne evet'' sloganları atıldı.

  "EL ANBAR SAYESİNDE O KOLTUKTASIN"

  Ramadi'deki eylem ve gösteriyi düzenleyen komisyonun temsilcisi Şeyh Ahmed Lafi, ''Irak Başbakanı Maliki'nin, El-Enbar eyaleti sayesinde koltuğuna oturduğunu, Enbarlıların böyle mükafatlandırılamayacağını, Tarybil sınır kapısının kapatılmasıyla eyaletin büyük bir hapishaneye dönüştürüldüğünü'' söyledi.

  Lafi, şunları kaydetti:

  ''Bugün burada bulunanlar bir mesaj veriyor; ey Bağdat hükümeti, halkın isteklerini dinleyin ve sınırı açın. Bizi tekrar başka bir hapishaneye tıkmayın ve gerginliği tırmandırmayın. Gösterilerimiz barışçıldır. Taleplerimiz meşrudur. Taleplerimizi lafla değil fiille yerine getirin. Tarybil sınır kapısı açılmazsa, orada gösteri düzenleyerek açacağız. Hükümetin insanları aç bırakmasına müsaade etmeyiz. Sebepsiz yere insanların rızık kapısını kapatmak, savaş ilan etmek demektir.''

  Bu arada, El-Enbar eyaletinin en büyük aşireti olan Duleymi'nin emiri Ali Hatim Süleyman, ''Maliki hükümetinin, yol kesme üslubunu kullandığını'', bunun çetelerin yöntemi olduğunu savundu.

  Bu çerçevede Maliki'ye karşı kanun dışı üslup kullanacaklarını dile getiren Süleyman, şöyle konuştu:

  ''Bu, kesinlikle hükümet davranışı değildir. Gösteriler ve eylemler devam edecektir. Maliki, El-Enbar'ın inadının üzerine oynadı. El-Enbar, Amerika ve El-Kaide'yi dize getirdi. Maliki, bizim önümüzde bir hiçtir. Irak'a şimdi yaptığından daha fazla bir şey yapamaz. Haddini bilmesi gerekir. El-Enbar'ın sırtına binilemeyeceğini, Maliki ve adamlarının yaptığı mezhepçiliğe Iraklıların kanmayacağını bilmesi gerekir. Kendisine son mesajımızı yönelttik. Anlamazsa başka bir şekilde anlatacağız''

  Irak-Ürdün sınırındaki Traybil kapısı önceki gün hükümet tarafından kapatılmıştı. Irak hükümetinden bir yetkili, Bağdat'ı Ürdün ve Suriye'ye bağlayan otoban üzerinde 3 haftadan beri düzenlenen eylem ve gösterilerin, araçların hareketini ve ticareti olumsuz etkilemesi neticesinde bu kararın alındığını söylemişti.

  Öte yandan, gösterinin sonunda aşiretlerin genç erkek mensupları, silahsız bir şekilde askeri düzende yürüyüş gerçekleştirdi.

  Görüş Bildir