Petrol
112.66
0.44%
Euro
17.4516
0.37%
Dolar
16.661
0.14%
Altın
976.63
0.37%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
337.938
-1.39%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani geri adım attı

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik misyonlarına yapılan saldırılar için "Yanlış hareket" dedi.
  • 06.01.2016 - 16:47
  İran Cumhurbaşkanı Ruhani geri adım attı

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani geri adım attı #1

  Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, "Tahran ve Meşhet'teki Suudi Arabistan misyonlarına saldıran suçludur. Yargıdan ivedilikle konuyu ele alıp incelemesini talep ediyorum. İçişleri ve İstihbarat Bakanlığı da saldırıyı önlemede kusuru olduğu olasılığı olan güvenlik görevlileri hakkında 'ciddiyetle' işlem yapsın" talimatını verdi.

  "SALDIRI İTİBARIMIZA YAPILDI"

  Diplomatik misyon binalarının uluslararası hukuk gereği dokunulmazlık hakkına sahip olduğunu kaydeden Ruhani, "Ülkemizdeki bu misyonlara yapılmış bir saldırı, İran İslam Cumhuriyeti'nin itibarına yapılmış bir saldırıdır" diye konuştu.

  SUUDİ ARABİSTAN'A ÇAĞRI : YANLIŞ YOLDAN GERİ DÖN

  Riyad yönetimine seslenen Ruhani, "Suudi Arabistan yönetiminden geçmişteki hata ve yanlışlıklarını telafi edip, sonucu olamayan yanlış yoldan geri dönmesini istiyorum. Tüm bölge ülkeleri ile dostluk kurmak ve bölgede istikrarın sağlanması İran'ın ana isteğidir" dedi.

  Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'in idam edilmesi "zalimce" ve "yersiz " olduğunu savunan Ruhani, "Bu değerli alim sırf Suudi yönetimini eleştirdiği için hapse atılıp ve feci bir şekilde kafası kesilerek idam edildi" diye olayı eleştirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir