Euro
8.9395
-0.51%
Dolar
7.3514
-0.91%
Altın
442.29
-0.78%
Borsa
1.578
0.55%
Bitcoin
241.010
-7.48%
8ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 8 C

  İran Dışişleri Bakanı, Esad yüzünden istifa etti

  Cevad Zarif'in, Esad ile Hamaney'in bir araya geldiği fotoğraf için, "Dünyada itibarı yoktur" ifadesini kullandığı iddia edildi.
  • Haber Merkezi
  • 26.02.2019 - 07:33
  İran Dışişleri Bakanı, Esad yüzünden istifa etti

  İran'da yayın yapan "Entekhab" sitesinin haberine göre Cevad Zarif, site muhabirinin sorusuna kısa mesajla verdiği cevapta, "Bugün yapılan görüşmelerdeki fotoğraflardan sonra Cevad Zarif'in Dışişleri Bakanı olarak artık dünyada itibarı yoktur." ifadelerini kullandı.

  İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) haberinde de Zarif'in, mesajında, Suriye'deki rejimin lideri Beşar Esad'in, dün İran lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmeleri kastettiği öne sürüldü.

  İran Dışişleri Bakanı, Esad yüzünden istifa etti #1

  "İKİNCİ BİR ZARİF YOK"

  İran Meclisi Başkanlık Heyeti Üyesi Ali Rıza Rahimi de yaptığı açıklamada, Zarif'in istifa kararına tepki göstererek, şunları kaydetti: "İkinci bir Zarif yok. Onun yerine gelecek kişi ya zarar verici idareye itaat edecek ya da devrimcilik adına birçok kazanımı yok edecek. Eğer Zarif'in istifası kesinleşirse bu içerideki muhaliflerin hançerinin etkili olduğu anlamına gelir. Yarın Meclis'te Zarif'in istifasının perde arkasını ele alacağız."

  İran Dışişleri Bakanı, Esad yüzünden istifa etti #2

  Zarif'in katılmadığı görüşmeden yansıyan fotoğraf karelerinde, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin görülmesi dikkati çekmişti.

  TEŞEKKÜR ETTİ

  Zarif, dün resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görevine devam edemeyeceğini belirterek, "Aziz ve cesur İran milleti ile değerli yetkililere geride kalan 47 ay boyunca gösterdikleri nezaket için teşekkür ediyorum. Görev süresince yerine getiremediğim hizmetlerden ve eksikliklerimden dolayı samimiyetle özür dilerim. Esen kalın." ifadelerini kullanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir