Euro
11.3323
1.25%
Dolar
9.7446
1.48%
Altın
563.82
1.85%
Borsa
1.485
0.32%
Bitcoin
610.249
3.96%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  İran: Esad yönetimi düşecek

  Suriye'nin en yakın müttefiklerinden Esad'a soğuk duş..
  • 29.11.2012 - 13:25
  İran: Esad yönetimi düşecek

  İran: Esad yönetimi düşecek #1

  Suudi Arabistan merkezli El Arabiya televizyonu, üst düzey batılı bir diplomattan elde ettiğini iddia ettiği ‘İran'ın Suriye’ raporlarında Tahran'ın da Esad yönetiminin düşeceğine inandığı, ve bunun için Suriye liderine desteğini artırmayacağı ifade edildi. Raporlarda Esad'ın ülkedeki krizi yönetme konusunda İran'ın tavsiyelerini dinlemediği vurgulanıyor.

  SURİYE'DEKİ KOMUTANLARA SÖZ GEÇMİYOR

  El Arabiya, batılı bir ülkenin Tahran büyükelçiliğinden elde ettiğini duyurduğu raporlarda, Suriye'de bulunan İran güçlerinin bu ülkedeki askeri komutanlara söz geçirememe sebebiyle artan bir şekilde başarısızlığa uğradıklarına dikkat çekiliyor. Esad'ın İran'ın hangi nasihatlerini kulak ardı ettiği konusunda ise herhangi bir bilgi verilmiyor.

  KOMUTANLAR İRAN'IN YARDIMLARINI ÖZEL HESAPLARINA GEÇİRİYOR

  Elde edildiği belirtilen raporda Suriyeli üst düzey komutanların yolsuzluklarına da dikkat çekiliyor. İran'ın yaptığı yüksek miktardaki mali desteklerin, üst düzey komutanların kendi özel hesaplarına geçirmelerinden yakınılıyor.

  Tahran yönetiminin Esad'ı 2013 Haziran ayında yapılacak seçimlere kadar yönetimde tutmaya çalışacağı belirtilerek, Esad'ın seçimlerden önce düşmesi durumunda İran'daki istikrarın da sarsılacağı iddia ediliyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir