Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
271.500
-3.59%
1ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 1 C

  İran: Muhsin Fahrizade suikastını engelleyebilirdik

  Tahran'dan yapılan açıklamada, suikastın yerinin tahmin edildiği belirtildi.
  • AA
  • 01.12.2020 - 14:52
  • Güncelleme : 01.12.2020 - 15:59
  İran: Muhsin Fahrizade suikastını engelleyebilirdik

  İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

  Rebii, nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin öldürüldüğü saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

  'NÜKLEER ÇALIŞMALARDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ' MESAJI

  Fahrizade suikastı ile İran'ın siyasi stratejilerini baltalama ve bölgesel güvenliği bozmanın amaçlandığını söyleyen Rebii, savunma sanayisi ve nükleer alandaki çalışmalarından vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

  İran: Muhsin Fahrizade suikastını engelleyebilirdik #1

  "SUİKASTIN YERİ TAHMİN EDİLMİŞTİ"

  Rebii, "Nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastıyla ilgili yabancı basına yansıyanların aksine, terör ve casusluk örgütleri takibimiz altındaydı. Suikastın yeri tahmin edilmişti. Biraz dikkat ve koruma protokollerine uyarak bu suçu engelleyebilirdik." ifadelerini kullandı.

  İran'ın zamanı geldiğinde suikasta "kesin" bir cevap vereceğini yineleyen Rebii, güvenlik güçlerinin failleri yakalamak için çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

  İran: Muhsin Fahrizade suikastını engelleyebilirdik #2

  MİLLETVEKİLLERİNE ELEŞTİRİ

  Hükümet Sözcüsü Rebii, bazı milletvekillerinin, Fahrizade'nin öldürülmesinin ardından İran Meclisi'ne sundukları "Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı" adı verilen ve aynı zamanda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerinin ülkedeki nükleer tesislerdeki denetimlerinin sınırlandırılmasını hedefleyen yasa tasarısıyla ilgili milletvekillerini eleştirdi.

  Nükleer anlaşma ve nükleer çalışmaların anayasaya göre kuvvetler üstü olduğunu vurgulayan Rebii, Meclisin tek başına konuya dahil olamayacağını söyledi.

  Rebii, "Milletvekillerinin sunduğu tasarı yaptırımların kaldırılmasını hedefliyor. Yüzde 20 oranında uranyumun zenginleştirilmesi ve Ek Protokol'ün uygulanmaması, yaptırımların kalıcı hale gelmesine yol açacaktır. Bu durumda, nükleer anlaşma konusunda müzakerelere gerek kalmayacak." dedi.

  Muhsin Fahrizade için Kum kentinde tören düzenlendi ViDEO

  'İSTİHBARAT VARDI AMA CİDDİYE ALMADIK' AÇIKLAMASI

  İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, ülkedeki emniyet güçlerinin nükleer bilimci Fahrizade'ye suikast düzenleneceğine dair istihbarata sahip olduğunu fakat ciddiye almadıklarını açıklamıştı.

  FAHRİZADE SUİKASTI

  İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden Fahrizade, 27 Kasım Cuma günü, Tahran eyaletinin Demavend ilçesine bağlı Abserd bölgesinde aracına düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

  İran: Muhsin Fahrizade suikastını engelleyebilirdik #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir